OPONICE. Slovenská národná knižnica (SNK) v spolupráci so Chateau Appony v rámci 7. ročníka výstavy Guttenbergova knižnica sprístupnili doposiaľ nezverejnenú korešpondenciu Apponyiovcov originálnou formou.
Dramatizácia príbehu s hlavnou postavou Henricha Apponyiho, posledného mužského potomka rodiny Apponyiovcov vlastniaceho kaštieľ, divákov vťahuje do deja zlatého obdobia po 1. svetovej vojne. Záujemci môžu prehliadku navštíviť do konca marca.
História sa opakuje
Cieľom organizátorov je vrátiť nádej na lepšie časy dnešnej generácii. Situáciu v spoločnosti spred storočia prirovnávajú k prítomnosti. „Skončila sa prvá svetová vojna. Po veľkej španielskej chrípke, na ktorú zomrelo obrovské množstvo ľudí a inflácii, ktorá zruinovala podnikateľov, sa celý svet obrátil hore nohami,“ poukazuje Jana Cabadajová, vedúca Odboru správy historických knižničných fondov zo Slovenskej národnej knižnice na fakt, že koleso dejín sa krúti dokola a všetko v histórii sa opakuje.
Ľudstvo si vydýchlo a svet začína nanovo ožívať. Éra zlatých 20. rokov sa tak stala obdobím nespútanej zábavy a pokroku. „Ľudia sa začínajú prevážať na autách, ktoré sa stávajú dostupné aj pre strednú vrstvu obyvateľstva. Hollywood začína chrliť filmy. Ženy sa emancipujú, môžu študovať, majú volebné právo. Otvárajú sa kabarety, všade znie jazz, ženy chodia tancovať, skracujú sukne, strihajú si vlasy a maľujú sa.

V celom svete je absolútny dopyt po silonkách, pančuchách a lodičkách. Žena, ktorá nemala silonky a lodičky, v spoločnosti nemala čo robiť,“ opisuje radikálnu zmenu v spoločnosti Cabadajová.
V článku sa dočítate aj:
- ktorí slávni hostia navštívili kaštieľ v Oponiciach,
- kto minul peniaze z dedičstva detí,
- prečo správca knižnice príbeh rodiny prirovnáva k argentínskej telenovele,
- s kým by chcela knižnica spolupracovať pri spracovávaní korešpondencie,
- akú výstavu pripravujú na budúci rok,
- čo sa stalo s Henrichom Apponyim po krachu,
- ako znie odkaz zakladateľa knižnice, Antona Juraja Apponyiho?
Na uvoľňovanie morálky v danom období poukazujú aj vystavené časopisy z tohto obdobia. Nechýbajú v nich reklamy na dámsku spodnú bielizeň, Coca Colu, rôzne výživové doplnky a dokonca aj na vedu a techniku, vzducholode, kanóny, či delá.
Vystúpila mladá albánska kráľovná
„Henrich Apponyi je osoba, ktorá zlaté 20. roky prináša aj na Slovensko, prináša ich do Oponíc,“ približuje hlavnú postavu príbehu výstavy Cabadajová zo Slovenskej národnej knižnice. Predstavenie stvárňuje bežný život grófa spolu s mladou neterou Geraldinou, ktorá sa o niekoľko rokov neskôr stala albánskou kráľovnou.