Tajuplné Tribečské pohorie je opradené množstvom legiend. Do širšieho povedomia sa dostalo vďaka filmovému spracovaniu knihy Trhlina od Jozefa Kariku. Záhadného zmiznutia sa ale báť netreba.
Na prvý pohľad nevýrazne druhohorné, menšie jadrové pohorie ukrýva miesta, ktoré si zaslúžia pozornosť. Mnohé z nich poznajú len miestni, milovníci geokešingu či najaktívnejší turisti.
Pokiaľ vás to ťahá niekde na výlet, vyskúšajte navštíviť zaujímavé miesta, z ktorých sála história, sú zakryté rúškom tajomstva či jednoducho netradičné miesta, o ktorých ste možno ani nevedeli. Za turistikou nemusíte chodiť ďaleko.
Pohorie Tribeč ukrýva lokality, ktoré sú na jednodňový výlet ako stvorené. Či už vás zaujíma história, netypické prírodné útvary, alebo sa len radi kocháte nádherným výhľadom. Tieto miesta sa oplatí navštíviť.

Pustovníkova studnička
Neďaleko rázcestia v sedle pod Veľkým Tribečom môžete nájsť krásnu studničku s drevenou strieškou. Prameň nesie meno pustovníka, ktorý tu kedysi žil, aby sa vyhol kontaktu s ľuďmi.
Dôkazom je pozostatok základov zrubu, ktorý tu stál ešte počas druhej svetovej vojny. Meno pustovníka, pochádzajúceho pravdepodobne z Moravy, nie je známe.
Členovia stráže prírody pod správou CHKO Ponitrie studničku v roku 2013 zrekonštruovali. O známu studnička sa naďalej stará Klub slovenských turistov Pustovník zo Sľažian, ktorý nesie meno práve po záhadnom pustovníkovi z Tribeča.
Kamenná stavba „Cincilák“
Predpokladá sa, že táto stavba pod vrcholom Veľkého Tribeča v minulosti slúžila ako signálna „vartovka“. Rozmiestnenie okien totiž ponúka výhľad na tri hrady: Gýmeš, Čierny hrad a Topoľčiansky hrad. V prípade ohrozenia tu mali zakladať vatry, aby upozornili pánov na hradoch.