TOPOĽČANY / PARTIZÁNSKE / BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Na slovenských cestách pribudne takmer 300 stacionárnych radarov.
V topoľčianskom okrese ich osadia sedem, v okrese Bánovce nad Bebravou tri a v okolí Partizánskeho budú dodržiavanie rýchlosti sledovať dva radary.
Investícia za viac ako 30 miliónov
Ministerstvo vnútra plánuje do projektu Automatizácie systému odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky investovať z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti 31,7 miliónov eur. Priemerne 300 tisíc eur predstavujú ďalšie odhadované náklady na prevádzku systému počas nasledujúcich desiatich rokov.

Zámer predpokladá nákup 279 cestných rýchlomerov a radarov. Policajti si od projektu sľubujú pokles nehodovosti a úsporu na nákladoch prevádzky súčasného riešenia. Uvoľnia sa kapacity polície i úradníkov, ktorí dopravné prehrešky riešia.
Podmienky umiestnenia radarov
Umiestnenie jednotlivých radarov vložili so rúk krajských a okresných dopravných inšpektorátov. Z dôvodu úspory času a finančných prostriedkov zatiaľ vylúčili lokality bez priamej dostupnosti elektriny a vhodného zariadenia na osadenie prístrojov.
Pri výbere cestných úsekov a typov radarov Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) odporučil inšpektorátom zamerať sa na úseky s najvyššou nehodovosťou a uprednostniť úseky, kde dochádza k ťažkým, často smrteľným nehodám.
Za dôležité považovali i zvolenie vhodného typu radaru v závislosti od príčiny nehôd a zvážiť investíciu do úsekových radarov na úsekoch, kde je nehodovosť rozptýlená na viacero miest. Naopak, bodové radary považujú za efektívne v znižovaní rýchlosti jazdy na rizikových a nehodových miestach.
Vyhodnotiť mali i ďalšie faktory, ako blízkosť školy, nemocnice, či zvýšený pohyb chodcov.
Najčastejšie príčiny dopravných nehôd
Štúdia ÚHP realisticky predpokladá, že nasadením stacionárnych radarov klesne počet nehôd o 10-25 %. Pri hľadaní efektívnejšieho spôsobu odhaľovania a objasňovania trestných činov čerpali skúsenosti i z prevádzky rovnakého systému, ktorý už spoľahlivo funguje u našich susedov, v Českej republike.
V článku sa ďalej dočítate:
- koľko stacionárnych radarov sa aktuálne nachádza na Slovensku,
- akým spôsobom bude vodič pokutovaný,
- akým spôsobom bude prebiehať spracovanie údajov,
- prečo nie je možná úplná automatizácia systému,
- kde pribudnú radary v jednotlivých okresoch,
- na čo inšpektorát dbal pri výbere týchto umiestnení.
Najviac radarov je určených na zaznamenávanie prekročenia maximálnej povolenej rýchlosti. To je s 19 % podielom druhou najčastejšou príčinou ťažkých dopravných nehôd na Slovensku.
Najviac dopravných nehôd vzniká z dôvodu nesústredenej jazdy a roztržitých vodičov, ktorý pri šoférovaní neraz využívajú mobilný telefón alebo jedia. Tretie miesto na rebríčku zavinení si drží jazda pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok.
Policajti si na vybraných križovatkách posvietia i na prejazdy na červenú a nedodržiavanie značky stop. Počet konaní by tak podľa prekladateľa projektu mal stúpnuť z 24-tisíc na 481-tisíc ročne.

Hoci na Slovensku dochádza k poklesu nehodovosti, počet usmrtených a ťažko zranených na slovenských cestách neklesá.
Podľa údajov ministerstva vnútra, za posledných 10 rokov na Slovensku zomrelo pri dopravných nehodách v priemere 241 ľudí ročne a ďalších 6343 bolo zranených z toho viac ako 1000 ťažko.