ŽIRANY. Tma, pokoj, vlhko. Kolobeh udalostí okolitého sveta človek pod zemou vypustí z hlavy.
V tichu okrem šumenia netopierích krídel počuť len kvapky dažďa, prenikajúce spod poklopu, ktorý jaskyniari osadili nad priepasťou medzi Žibricou a Vápeníkom z bezpečnostných dôvodov.
Dôvod osadenia uzáveru je jasný. Objavovanie nevídanej krásy podzemia už nejedného jaskyniara stálo život.
Objavu dopomohla stavba lomu
Zvislú jaskyňu objavili v zime na prelome rokov 1955-56 pri plánovaní výstavby miestneho lomu. Prieskumné vrty narazili na dutý priestor, úchvatnú vertikálnu jaskyňu, ktorú ako prvý popísal v roku 1957 archeológ Juraj Bárta.
"Prvotné správy uvádzali hĺbku 61 metrov, my sme spravili barometrické merania na zostupe a na výstupe, ukazovalo nám to 64-65 metrov. S maďarskými jaskyniarmi plánujeme robiť laserové skenovanie jaskyne. Vtedy bude hĺbka zmeraná opticky presne na centimetre," hovorí jaskyniar Miloslav Lisý z Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy.

Priepasť, ktorá dosahuje hĺbku porovnateľnú s dvoma výškovými panelákmi bola dlhodobo zapečatená. Vyžiadala si už totiž svoje obete.
Odvaha ho stála život
V roku 1975 si jeden z nitrianskych jaskyniarov, pri snahe o prieskum jaskyne, po páde zo skalnej steny, zlomil nohu.
K tragickej nehode tu došlo v roku 1987. Baník z Bádic vliezol do jaskyne na konopnom lane bez technických pomôcok. Hore sa mu už vyliezť nepodarilo. Podľa svedka, ktorý ho čakal na povrchu, tesne pred východom, absolútne vysilený, svoj boj vzdal a zletel dole.
Napriek tomu sa jednalo o obdivuhodný výkon, vyliezol voľne 60 metrov s minimálnymi možnosťami na oddych. Kto z nás by to dokázal?
Odvážlivec za svoju nerozvážnosť ale zaplatil životom. Pravdepodobne, pod vplyvom týchto udalostí, nitrianski jaskyniari svoju činnosť v tomto období ukončili. Uzáver bol zapečatený a dlhé roky priestory nikto nenavštívil.
V článku sa dočítate aj:
- Aký bol hlavný dôvod vybudovania bezpečnostnej plošiny pod uzáverom,
- koľko stúpačiek osadili v priebehu 2,5 roka,
- prečo sa sieň na dne nazýva Karfiolový dóm,
- akým spôsobom prebieha zabezpečenie uvoľnených skál v stenách jaskyne,
- či ohrozuje jaskyňu činnosť v kameňolome,
- prečo plánujú jaskyniari spojazdniť solárny kolektor alebo veternú turbínu,
- kto môže jaskyňu navštíviť,
- aké bezpečnostné prvky sú ďalej prítomné,
- kedy poverená osoba musí zalarmovať záchranné zložky,
- prečo je v jaskyni zavedená wifi?
- aké zabezpečenie vchodu jaskyniari testujú?
Podzemná ferata
Konopné laná sú dnes už minulosťou. Amatérske lezecké pomôcky nahradili profesionálne zlaňovacie brzdy, blokanty a laná. Donedávna to bol jediný spôsob, ako sa do jaskyne dostať. Všetko zmenilo zanietenie dvojice jaskyniarov z Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy.