TOPOĽČANY. Energetická kríza sa podpisuje pod hospodárenie samospráv.
Radnica v Topoľčanoch zvážila zámery využívania jednotlivých objektov vo vlastníctve mesta z ekonomického hľadiska a niektoré budovy navrhla na odpredaj.
Dôvodom je minimálny potenciál ich využitia a snaha získať finančné prostriedky na ďalší rozvoj mesta.
Predaj ako najlepšie riešenie
Mesto sa riadi odporúčaniami externého audítora, ktorý v prípade potreby finančných prostriedkov do mestského rozpočtu navrhuje jednoznačne predaj.

„V rámci rokovaní k návrhu záverečnému účtu s externým audítorom vyvstalo z tejto komunikácie vyjadrenie, že odporúča mestu v prvom rade získať prostriedky do rozpočtu z predaja vlastného hnuteľného a nehnuteľného majetku. Určite nie brať v rámci súčasnej hospodárskej krízy nejaké úvery, pôžičky a podobne,“ vyjadrila sa hlavná kontrolórka Mária Beňová.
Predať budovy, ktoré mesto nevyužíva, odporúča aj vedúci ekonomického odboru, Ľuboš Štrba.
„Bežné príjmy postačujú iba na krytie bežných výdavkov, to znamená krytie bežného chodu mesta. Pokiaľ chceme zabezpečovať nejaký rozvoj a investície, musíme nájsť iné zdroje. Toto vidím ako cestu získania iných zdrojov na ďalší rozvoj.“
Výdavky by prevýšili výnos

Mesto pripravuje podmienky odpredaja troch nebytových priestorov na prízemí meštianskeho domu na Námestí M. R. Štefánika. Dôvodom je spoločné hospodárenie spoluvlastníkov v budove.
Stretom záujmov sú rozvody vody a vykurovania spoločné pre všetky nebytové priestory, ktoré nie je možné oddeliť bez stavebných úprav. Problém by mohol nastať aj v prípade možných väčších opráv, či rekonštrukcie.
V článku sa dočítate aj:
- ktorú národnú kultúrnu pamiatku chce mesto predať,
- aké upozornenie dostalo mesto od Krajského pamiatkového úradu,
- na koľko eur odhadujú sanáciu, či celkovú rekonštrukciu budovy,
- v akej miere sa bude odpredaj týkať bývalej Základnej školy na Tovarníckej ulici,
- ako musia pri predaji pamiatky postupovať,
- ktorej budove, v prípade zavedenia opatrení, hrozí tiež odpredaj.
„Keď sa povie, že budeme potrebovať opraviť fasádu, strechu, kotol alebo čokoľvek iné, tak sa budeme musieť podieľať na tej oprave. Určite, keď ten prínos, ktorý máme, zrátame za niekoľko rokov, tak sa nám to asi nevráti. Čiže aj takouto logikou sme na to išli,“ vysvetľovala dôvody predaja na zasadnutí mestského zastupiteľstva primátorka mesta Alexandra Gieciová.
V súčasnosti, podľa informatívnej správy o stave budov, nevyžaduje žiadne väčšie investície, radnica však príjem za prenájom nepovažuje za významný.