PONITRIE. Deň otvárania studničiek, 31. máj, je starým slovanským predkresťanským obyčajom spojeným s ich údržbou a čistením.
Povery vravia, že kto v tomto období otvorí aspoň jednu studničku bude počas nasledujúceho roka zdravý. Naopak, zanedbanie zdrojov pitnej vody zapríčiní nedostatok vlahy.
Napriek tomu, že v našom regióne sa tradícia otvárania studničiek nezachovala natoľko, ako na Liptove, či na Morave, v pohorí Tribeč sa nachádza množstvo miest na nerušený oddych, kde sa možno osviežiť vyvierajúcou podzemnou vodou.

Pôvodný účel, ktorému studničky kedysi slúžili, na občerstvenie ľudí pracujúcich na pastve, poliach, či v lese dnes už takmer stratil svoje opodstatnenie. Zaniknúť a schátrať im nedovolia turisti, poľovníci a strážcovia prírody, ktorí ich dodnes využívajú.
Tribečské studničky
V celom Tribečskom pohorí možno nájsť viac ako 60 prameňov. Tie výdatnejšie tečú celoročne, iné, najmä počas horúceho leta, vysychajú.
V článku sa dočítate aj
- ako prebiehala obnova Medvedej studničky,
- prečo sa cyklista venuje obnove studničiek,
- aké studničky sa nachádzajú na potoku Lišňa,
- aké ďalšie studničky môžete nájsť v pohorí a kde,
- pri ktorých sa nachádzajú aj posedenia, ohniská, či dokonca útulňa,
- ktoré studničky za hrebeňom sa oplatí navštíviť
- aké zdravotné riziká môže mať pitie vody z neovereného zdroja,
- prečo sa nedáva voda zo studničiek na rozbor,
- či už oslovení turisti zaznamenali zažívacie problémy po pití vody z tribečských prameňov?
Nadšený cyklista a turista, Ján Španko zo Solčian sa spolu s ďalšími dobrovoľníkmi podieľal na obnove štyroch studničiek v tribečskom pohorí.
Studničku Javorka, neďaleko Dekanovej chaty nad starým polesím, renovovali počas víkendovej akcie. Členovia trampskej osady Čierny orol k nej umiestnili i lavičky na nerušený oddych.
Lázkový potok, ktorý tu vyviera, sa pod Solčanmi vlieva spoločne s ďalšími prítokmi do rieky Nitry.