Partizánske. Od novembra budúceho roku má podľa avizovaných informácií zaniknúť 14 ambulantných pohotovostných služieb (APS) pre deti a dorast na Slovensku, medzi nimi aj tá v Partizánskom.
Rezort zdravotníctva sa rozhodol pre stabilizačné opatrenia najmä z dôvodu prepracovanosti a nedostatku zdravotníckeho personálu na Slovensku.

Skrátenie pracovnej doby uvítajú
V ambulancii na Hrnčírikovej ulici v Partizánskom sa momentálne strieda 11 detských lekárov, v auguste má posilniť tím nová doktorka. Podľa prepočtu tak vychádza služba na jedného lekára dva až tri krát mesačne.
Viac ako polovica slúžiacich pediatrov má po šesťdesiatke. Lekári zákonnú povinnosť odslúžiť zmenu na APS cez týždeň vykonávajú po tom, ako doslúžia vo vlastnej ambulancii. Cez víkend na pohotovosti spolu so zdravotnými sestrami strávia až 15 hodín.
Pohotovosť môžu momentálne rodičia s deťmi navštíviť až do desiatej večer. Od septembra, najneskôr od začiatku budúceho roka, sa podľa plánov Ministerstva zdravotníctva majú ordinačné hodiny skrátiť do ôsmej.
Skrátenie pracovnej doby počas víkendov lekári vítajú, problém s personálom ale môže nastať cez týždeň. Zdravotným sestrám zo vzdialenejších obcí sa kvôli štvorhodinovej službe na pohotovosť dochádzať neoplatí.
V článku sa dočítate aj:
- koľko pacientov navštevuje detskú pohotovosť v Partizánskom,
- kam chodia ľudia z Bánoviec nad Bebravou, ktorý ambulantnú pohotovosť pre deti už päť rokov nemajú,
- kde v Trenčianskom kraji majú byť APS zachované,
- aké riziká môže priniesť ich zrušenie,
- kto by financoval APS, pokiaľ by Ministerstvo zdravotníctva definitívne rozhodlo o zrušení,
- aké kroky podnikajú mestá, ktorých sa rušenie APS týka?
"Tých 15 hodín je pre nás strašne dlho. Myslím si, že keď by sa to skrátilo od ôsmej do ôsmej, bolo by to úplne dostačujúce. Cez týždeň, keď sa to skráti, bude problém so sestričkami, pretože je rozdiel, či zaplatíte za štyri alebo za šesť hodín," hovorí Anna Vincze, lekárka zo všeobecnej ambulancie pre deti a dorast v Bošanoch.