OPONICE. Zmena klímy ohrozuje budúcnosť poľnohospodárstva na celom svete. Napriek tomu, že v značnej miere prispieva k nežiaducim zmenám, je nimi aj výrazne ovplyvnené. Extrémne výkyvy počasia sa už teraz prejavujú vo výnosoch plodín aj v našej krajine.
Výzvy a opatrenia súvisiace s klimatickými zmenami boli jednou z nosných tém odborných prednášok na Celoslovenských dňoch poľa v Oponiciach, ktoré sa konali 6. a 7. mája na poliach pod Oponickým hradom.
Jediná slovenská odroda prosa
Aby poľnohospodári dokázali zabezpečiť výživu obyvateľstva, upriamujú pozornosť na pestovanie plodín so schopnosťou prospievať i v náročných podmienkach.

"Práve tento rok je celosvetovo vyhlásený za Medzinárodný rok prosa. Je to plodina, ktorá je veľmi nenáročná. Môže sa používať jednak v ľudskej výžive, to je to olúpané proso, tzv. pšeno, alebo sa môže využívať na kŕmenie zvierat. Takisto sa môže fermentovať a môžu sa z neho vyrábať aj nápoje," približuje obilninu Klára Križanová, vedúca úseku šľachtenia zo spoločnosti Hordeum.
Najstaršia šľachtiteľská stanica na Slovensku, založená v roku 1912, prezentuje jedinú slovenskú odrodu prosa Unikum.
"Využíva sa aj medzinárodný európsky katalóg a pestujú sa nejaké zahraničné odrody. Ale tým, že táto odroda bola vyšľachtená na Slovensku je veľmi vhodná pre naše pestovateľské prostredie," vysvetľuje Križanová.
V článku sa dočítate aj:
- Aké sú dôvody nízkeho dopytu po prose na Slovensku,
- koľko je na Slovensku registrovaných odrôd prosa,
- aké sú najväčšie výhody pestovania tejto obilniny,
- kedy možno proso sadiť,
- po koľkých dňoch je už pripravené na zber,
- aké ošetrovanie počas vegetácie si vyžaduje,
- či u nás existujú choroby, ktoré ohrozujú úrodu prosa,
- aké oblasti mu vyhovujú, či je medzi nimi aj náš región,
- či je pestovanie prosa ziskové,
- pre koho je vhodné pivo z prosa
- ako ho možno využívať,
- ktoré prospešné minerálne látky a živiny obsahuje?
Proso bolo kedysi jednou z hlavných obilnín Slovanov. Postupne ho na okraj jedálnička vytlačila pšenica, raž, ryža, kukurica či zemiaky.
Momentálne sa vo veľkom využíva ako základná potravina v rozvojových krajinách. Slovenská odroda sa pestuje najmä v Indii.
U nás je dopyt po prose menší, pestovateľské plochy minimálne, trpíme i nedostatkom odrôd.