Obilné silo je dobre zachovaným príkladom priemyselnej architektúry z minulého storočia

Celkové náklady na stavbu predstavovali približne 2 milióny korún.

Obilné silo v 60. rokoch.Obilné silo v 60. rokoch. (Zdroj: Archív Topoľčany)

Topoľčany. Situácia menších roľníkov na Slovensku nebola po vzniku Československa najlepšia. Boli závislí od počasia, úroda mohla byť kolísavá v rôznych rokoch.

Nová možnosť skladovania obilia

Vláda ČSR pre zlepšenie životných podmienok pomohla tým, že v júni 1933 v Bratislave vzniklo Družstvo zemedelských verejných obilných skladíšť (DZEVOS).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Roľníci nemuseli predávať obilie hneď po žatve, keď bola najnižšia cena, ale mohli ho skladovať vo verejnom sklade, ak bol pravdaže takýto sklad dostupný. Keď doviezli do obilného sila úrodu, v závislosti od veľkosti uloženej úrody dostali potvrdenie a predať ju mohli potom podľa vlastného uváženia, keď hodnota obilnín stúpla.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si aj: Kúpaliská v Topoľčanoch a Partizánskom čoskoro otvoria svoje brány, priplatíte si všade Čítajte 

Ministerstvo poľnohospodárstva a Krajinský úrad financovali výstavbu obilníc vo viacerých mestách. Najúčelnejšie bolo zriadenie obilných síl s obsahom komôr 240 vagónov aj s pričlenenými podlahovými skladišťami, takže celková kapacita sila a skladíšť bola 400 vagónov.

Hlavný projektant DZEVOSu bol Miloš Svitavský, ten v rokoch 1933-36 naprojektoval viacero obilných síl na Slovensku. Bolo to v Novom Meste nad Váhom, Veľkom Mederi, Galante, Michalovciach, Trebišove, Turčianskom sv. Martine, Moldave, Kráľovskom Chlumci, Veľkých Kapušanoch a napokon aj v Topoľčanoch.

Vznik obilnice v Topoľčanoch

Začiatkom augusta 1934 na Okresný úrad v Topoľčanoch prišla žiadosť Dzevosu o výstavbu sila s obsahom 200 vagónov a príľahlým skladišťom obsahu 40 vagónov v blízkosti železničnej stanice.

SkryťVypnúť reklamu

Pozemok na ktorom malo silo vyrásť susedil so stummerovskými skladmi cukrovaru a tehelňou Gizela. Hlavným staviteľom sa stal Ing. A. Komlóš a Ing. Richard Provazník, obaja sídliaci v Bratislave.

Žiadosti bolo predbežne vyhovené, Dzevos a Okresná roľnícka beseda v Topoľčanoch zorganizovali na nedeľu 30. septembra 1934 slávnosť kladenia základného kameňa.

Okresný úrad v Topoľčanoch výmer o možnosti stavby sila vydal až v septembri nasledujúceho roku po skontrolovaní všetkých stavebných plánov a odporúčaní stavebnej komisie.

Samotné silo malo mať železobetónovú konštrukciu, obvodové murivo z plných aj dutých tehál. Strojné zariadenie zaistila firma Kolben-Daněk, akciová spoločnosť Blansko.

Proces spracovania obilia

Príjem obilia sa viedol na rampe do betónových násypných košov, kvôli bezpečnosti opatrených mrežou. Z nich bolo obilie vedené do kapsových výťahov, ktoré obilie zdvihlo do takej výšky, aby sa samospádom dopravilo na veľkú automatickú váhu v prízemí.

SkryťVypnúť reklamu

Z váhy obilie prešlo do hlavného alebo pomocného výťahu. Odtadiaľ sa muselo vyviezť až na najvyššie 9. poschodie. Samospádom sa dostalo na dva dvojcestné rozdeľovacie kruhy a z tých do ľubovoľnej komory sila.

Na jednotlivých podlahách skladiska sa namontovali podlahové klapky umožňujúce ľubovoľnú manipuláciu s obilím na podlahách. Regulácia podlahových klapiek sa robila z dobre prístupných miest sila.

Prečítajte si aj: Na západe pribudnú dve vodné nádrže za takmer milión eur, v pláne je ďalších osem Čítajte 

Výdaj obilia z ľubovoľnej komory sa vykonával pomocou teleskopickej rúry alebo výpustkom podlahového skladiska do koša v prízemí. Odtadiaľ výťahom na rozdeľovač a dopravný slimák na 4. poschodí. Slimákom na automatickú váhu nachádzajúcu sa na 2. poschodí.

Tu sa obilie vážilo po 100 kg, nasypalo do bunkrov pod váhou a teleskopickými rúrami cez počítadlo výsypov viedlo do pripravených vagónov. V prípade že obilie bolo potrebné baliť do vriec, bolo možné obilie z váhy viesť na 1. poschodie, kde sa proces uskutočnil.

V prípade, že obilie bolo potrebné vyčistiť, z 9. poschodia sa výťahom viedlo o poschodie nižšie, kde odklasňovač zbavil obilie pliev. Aspirátor umiestnený na 7. poschodí, silným prúdom vzduchu zbavil obilie drobnejších nečistôt a prachu.

Vyčistené obilie prešlo na triediace valce, kde sa zrno delilo na 3 veľkosti. Na ďalšom stroji, nárazovom triediči, sa triedilo zrno podľa špecifickej váhy. Tento úkon sa dial na 5. poschodí.

Vybudovaná z ohňovzdorného materiálu

Všetky stroje boli poháňané elektromotormi, každý výťah mal samostatný elektromotor. Aby sa zamedzilo pokazeniu vlhkého obilia, v stenách komôr boli zriadené malé vetracie kanály, ktorými sa pomocou ventilátorov vháňal vzduch do komôr.

Obsluhu všetkých strojov obilného sila zvládli 3-4 ľudia, preto sa do projektu počítalo iba s jedným ohňovzdorným schodiskom vedúcim z prízemia na najvyššie poschodie.

Spolu so silom sa postavila aj menšia 1.poschodová kancelárska budova, okrem kancelárií na prízemí sa na poschodí nachádzal byt správcu. Z dvoch strán sila sa z vonkajšej strany, kvôli bezpečnosti, nachádzal aj železný núdzový rebrík.

Súhlas so stavbou sila muselo vydať aj Riaditeľstvo štátnych železníc v Bratislave, keďže silo sa nachádzalo v tesnej blízkosti železničnej trate Nitra Prievidza a naviac k nemu mala viesť aj vlečka.

To pravdaže nemalo námietok, za hlavných podmienok, že celá stavba bude z ohňovzdorného materiálu, všetky otvory smerujúce k železnici budú buď zasklenené alebo opatrené hustou drôtenou sieťou.

Slúži dodnes

Celá stavba bola dokončená 30. apríla 1936, komisionálna prehliadka sa uskutočnila 1. júla.

Aj napriek menším odchýlkam oprosti stavebným plánom komisia nemala námietok proti vydaniu užívacieho povolenia na stavbu.

Celkové náklady na stavbu predstavovali približne 2 mil Kč, náklady na vykúpenie pozemku asi 140 000 Kč. Obilné silo aj keď prešlo menšími úpravami, stále slúži aj dnes svojmu pôvodnému účelu.

Tribečské múzeum Topoľčany, zdroj Archív Topoľčany

Prečítajte si aj: V Topoľčanoch vzniklo environmentálne centrum, jeho súčasťou je i mravenisko Čítajte 

Autor: Bohuš Sasko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 821
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 912
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 741
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 865
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 849
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 540
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 839
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 530
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

V hre je aj až päťročný zákaz vstupu na štadión.


Ilustračné foto.

Pri vyučovaní pomáha učiteľom aj žiakom.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Dušan "DUSSKY" Vlnka

Je rocková, má grády. Vypočujte si ju priamo v článku.


1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu