RADOŠINA. Zrazený sokol sťahovavý, ktorého do rehabilitačnej stanice Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR v Nitre - Šindolke priviezli ochranári pred štyrmi týždňami z Radošiny, sa postupne zotavuje.
Vymenia mu letky
Napriek tomu, že pracovníci stanice dravcovi spočiatku veľkú šancu na prežitie zrážky s autom nedávali, darí sa mu dobre. Po prehliadke sa ukázalo, že bol silno doudieraný, avšak k žiadnym zlomeninám nedošlo.
Pred vypustením ho u veterinára čaká ešte výmena niektorých obrysových pier na krídlach, takzvaných letiek. V prípade, že by sa nedostal v správny čas do rúk ochranárov, s najväčšou pravdepodobnosťou by zahynul po vyhladovaní či útoku predátora.

"Vypúšťať ho budeme tak za tri týždne v okolí Radošiny. Tam kde sme ho našli, tam ho aj pustíme," prezrádza ochranár Viktor Mlynek zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.
Podľa odhadov dnes na Slovensku hniezdi okolo 200 párov sokola sťahovavého. Pokles populácie, ktorý bol v minulosti spôsobený najmä masovým používaním insekticídov, sa podarilo vďaka zákazom nebezpečných chemikálií stabilizovať.
Stále však patrí medzi druhy, pre ktoré sa na Slovensku vyhlasujú chránené vtáčie územia. Dravec vedie v rebríčku najrýchlejších živočíchov planéty. Pri love dokáže vyvinúť rýchlosť viac ako 320 kilometrov za hodinu.
Vyliečené živočíchy vypúšťajú do prírody
Rehabilitačná stanica slúži na príjem a rehabilitáciu poranených alebo inak hendikepovaných chránených živočíchov z našej prírody najmä z okresov Nitra, Levice, Zlaté Moravce a Topoľčany, v prípade potreby aj z okresov Prievidza, Partizánske a Bánovce nad Bebravou, ale aj ďalších. Úspešne vyliečené živočíchy po ukončení rehabilitácie vypúšťajú do voľnej prírody.
"Pri pobyte v karanténe aj samotnej rehabilitácii eliminujeme kontakt s človekom, aby nestratili plachosť," vysvetľuje ochranár.
V článku sa dočítate aj:
- ktoré druhy je najťažšie zachrániť,
- koľko živočíchov prijali v stanici tento rok,
- ktoré druhy najmä rehabilitovali,
- čo spôsobilo časté výjazdy k labutiam,
- aké sú najčastejšie príčiny zranení,
- akým spôsobom energetické spoločnosti spolupracujú s ochranármi,
- ktorý jediný vták u nás nie je chránený,
- kedy kontaktovať rehabilitačnú stanicu,
- ako postupovať v prípade nálezu mláďat?
Od vybudovania stanice v roku 2010 do súčasnej doby prešlo rukami pracovníkov cez 2900 živočíchov, najmä vtákov. Z toho sa približne 60 % vyliečených jedincov podarí vrátiť späť do prírody.