PRAŠICE. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RUVZ) so sídlom v Topoľčanoch orientačne sleduje kvalitu vody na Duchonke v každej letnej sezóne.
V topoľčianskom okrese hygienici z vodných nádrží sledujú iba Duchonku, pretože ju na kúpanie využíva väčšie množstvo ľudí. Kúpu sa tu však na vlastné riziko.
Z iných nádrží, ktoré sú určené prevažne na závlahy, prípadne ako ochrana pred povodňami vzorky vody neodoberajú.
Výsledky analýzy
Vzorky vody sú odoberané v mesiacoch jún, júl a august z troch odberových miest, z veľkej pláže, malej pláže a hrádzneho múru.
"Sleduje sa priehľadnosť, mikrobiologické znečistenie, teda ukazovatele fekálneho znečistenia a biologické ukazovatele, medzi ktoré patria hlavne sinice a riasy," vysvetľuje Mária Škodová, vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RUVZ v Topoľčanoch.

Prvé vzorky vody v letnej sezóne tohto roku boli odobraté 12.júna a vyšetrené boli laboratórnym pracoviskom RUVZ so sídlom v Nitre.
"Analýzou týchto vzoriek vody nebolo zistené prekročenie medzných hodnôt sledovaných ukazovateľov, zistená bola znížená priehľadnosť vody," informuje Mária Škodová.
V článku sa dočítate aj:
- aké sú výsledky analýzy vody,
- čo môže byť za zníženou priehľadnosťou vody,
- prečo Duchonka nepatrí medzi prírodné kúpaliská,
- čo by mala spĺňať, aby mohla získať takýto štatút,
- aké sú zásady kúpania na prírodných vodných plochách,
- koľko vodných plôch sa na Slovensku ročne kontroluje,
- ktoré ukazovatele sa sledujú najprísnejšie,
- aké čistenie každoročne podniká Správa povodia,
- kto tento rok dôkladnejšie vyčistil veľkú pláž,
- aké sú riziká kúpania v hygienicky nevyhovujúcej vode,
Bez prevádzkovateľa i plavčíkov
Hygienička upozorňuje, že Duchonka nepatrí medzi vody určené na kúpanie, ktoré sú vyhlásené príslušným orgánom štátnej vodnej správy a nie je ani prírodným kúpaliskom.
"Pretože prírodné kúpalisko je vyznačená prírodná vodná plocha využívaná na kúpanie a s ňou súvisiace prevádzkové plochy a zariadenia, ktoré majú prevádzkovateľa," vysvetľuje vedúca hygieny.