AKTUALIZOVANÉ 1. júla: Pôvodnú tlačovú správu prevzatú od TASR, voči ktorej sa niektoré kúpaliská ohradili, pretože obsahovala nesprávne údaje, sme rozšírili o vyjadrenie konateľa jedného z kúpalísk a ospravedlnenie z Úradu verejného zdravotníctva SR.
Bratislava. 30. júna (TASR) - Na konci 26. týždňa malo povolenie na prevádzku deväť prírodných kúpalísk, 102 umelých kúpalísk a 298 bazénov. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Vodná nádrž vo Veľkých Uherciach nevyhovela
Regionálne úrady verejného zdravotníctva pokračovali v kontrolách pripravenosti na kúpaciu sezónu a odberoch vzoriek na kúpaliskách.

"Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli na základe ostatných laboratórnych výsledkov vzorky vody odobrané na lokalite Laborec Humenné. Taktiež voda nie je vhodná na kúpanie ani na prírodnej vodnej ploche vodná nádrž Veľké Uherce," ozrejmil Darko Babjak z odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR.
Kúpaliskám nariadili opatrenia
Nevyhovujúca kvalita vody bola zistená aj v bazénoch na kúpaliskách: Biokúpalisko Snina, letné kúpalisko Dúha Partizánske, termálne kúpalisko Chalmová, termálne kúpalisko Topoľníky a Kúpalisko Miraj.
"Na kúpaliskách boli nariadené opatrenia a opakovaný odber vzoriek na kontrolu kvality bazénovej vody," dodal Babjak.
ÚVZ SR pôvodne uvádzal, že voda nevhodná na kúpanie je aj v bazénoch vo Vodnom svete Číž, v piatok po 19. hodine však mediá upozornil, že išlo o mylnú informáciu a voda v týchto bazénoch je vhodná na kúpanie. Za chybu sa ospravedlnil.
V pondelok 3. júla po 14.hodine dementovali informáciu o nevyhovujúcej kvalite aj na ostatných kúpaliskách. „Voda v uvedených kúpaliskách je vhodná na kúpanie. Chyba nastala v dôsledku zmeny spôsobu nahlasovania údajov. Za vzniknutú situáciu v úvodnej aktualizácii stavu prírodných a umelých kúpalísk sa ospravedlňujeme. Okamžite sme prijali nápravu,“ uviedla hovorkyňa ÚVZSR Daša Račková.
Počas tohtoročnej kúpacej sezóny nebude na kúpanie využívaná vodná nádrž Ružiná z dôvodu napúšťania vodnej nádrže a vodná nádrž Opatová z dôvodu vypustenia vody z nádrže.
Kúpaliská zareagovali
(REDAKCIA) Kúpaliská zareagovali na správu TASR o nevyhovujúcej kvalite vody, podľa informácií od konateľov sa pri kontrolách jednalo maximálne o zvýšené hladiny chlóru, či Ph, pri ktorých je možná náprava do niekoľkých hodín.
Tieto informácie neboli v tlačovej správe zahrnuté, a ľudia ju mohli pochopiť tak, že voda v bazénoch nie je vhodná na kúpanie.
"Môžem vás ubezpečiť, že všetky odbery mame s kladným vyhodnotením, neboli nám nariadené žiadne opatrenia a sme kúpalisko, ktoré poskytuje služby spĺňajúce všetky hygienické normy a nariadenia," informovala konateľka spoločnosti Termal Chalmová Bystričany.
Ďalej uviedla, že všetky kúpaliská, ktoré zverejňuje aj Úrad verejného zdravotníctva na svojich oficiálnych stránkach, teda Biokúpalisko Snina, letné kúpalisko Dúha Partizánske, termálne kúpalisko Chalmová, termálne kúpalisko Topoľníky a Kúpalisko Miraj ubezpečujú, že voda je nezávadná a informácia je pre ľudí zavádzajúca.
