BOJNÁ. Rinčali zbrane, zvonili zvony. Na mieste niekdajšieho mocenského centra Veľkej Moravy opäť pulzoval život.
Návrat do stredoveku zažili návštevníci 9. ročníka Cyrilometodských slávností v sobotu 8. júla. Príchod vierozvestcov sa na hradisku Valy v obci Bojná oslavuje vo veľkom.

Možnosť dotknúť sa histórie
"Cyrilometodské slávnosti v Bojnej sú takým vyvrcholením cyrilo-metodských osláv v rámci Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý je silne spätý s odkazom Svätého Cyrila a Metoda. 9. ročník sa nesie v duchu poznávania slávnej histórie Veľkej Moravy na vlastnej koži. Snažíme sa túto akciu organizovať tak, aby bola zážitkovým poznávaním histórie," priblížil starosta obce Jozef Stankovský.
Zastáva myšlienku, že deťom môžeme na hodinách dejepisu nespočetnekrát vysvetľovať, čo sa kedy a ako udialo, ale najviac sa naučia, keď si slovenskú históriu sami zažijú a môžu sa jej dotknúť.
"Každý rok sa snažíme priblížiť a priniesť niečo nové. Minulý rok to bola medovina, včelárstvo na Veľkej Morave a tento rok je hlavnou témou veľkomoravská svadba, ktorá sa niesla prierezovo celým programom," prezradil starosta.
Zakúsili stredoveký život
Po oficiálnom otvorení slávností prebiehala komentovaná prehliadka historického tábora. Rekonštrukcie slovenských obydlí osídlili nadšenci histórie.
Členovia mnohých slovenských i českých dobových spolkov pripravili vierohodné ukážky dobových remesiel a života vtedajších ľudí.
Aby ľuďom dokonale predstavili ako sa stravovali ľudia v stredoveku, stánky s občerstvením dopĺňala stredoveká kuchyňa. Placky, ktoré kedysi jedol pospolitý ľud pripravovali ženy z tradičných surovín na sladký i slaný spôsob.
Turisti si mohli vyskúšať písanie v hlaholike, výrobu nádob na hrnčiarskom kruhu, či mletie obilia na jednoduchom ručnom prístroji - žarnove. Ten je zložený z dvoch okrúhlych kameňov na sebe, medzi ktorým sa obilie rozomlelo na múku.
V turnaji o najlepšieho bojovníka si zmerali sily tí najchrabrejší a najstatočnejší rytieri z Veľkomoravskej ríše. Lukostreľba a hádzanie oštepom na dobovej strelnici nadchlo deti aj dospelých.
Súčasťou bola i módna prehliadka
Históriu hradiska, ktoré bolo kedysi na základe vzácnych nálezov pravdepodobne centrom kniežacieho rodu, zinscenovali šikovní šermiari, lukostrelci, sokoliari a remeselníci predvádzajúci svoje umenie.
Obdobie Veľkej Moravy priblížili dobové spolky aj prostredníctvom dobovej módnej prehliadky. Nechýbal bohatý popis jednotlivých častí odevov chudobnejšej vrstvy a otrokov, cez brnenia a výzbroj vojenskej posádky, až po honosnejšie kúsky reflektujúce vyššie postavenie osoby v spoločnosti.