OSTRATICE. Druhý júlový víkend sa v Ostraticiach oslavovalo 830. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Pri tejto príležitosti pripravila obec pre miestnych občanov, bývalých rodákov ako aj ostatných návštevníkov bohatý program.

Starosta Stanislav Margolien na úvod privítal hostí slávnostným príhovorom, v ktorom poďakoval svojim predchodcom, poslancom a občanom, ktorí nesú podiel na zveľaďovaní obce. Pozvanie prijal aj predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, ktorý sa k občanom prihovoril.
Posolstvá vyzdvihujúce hodnoty predkov podčiarkli ľubozvučné tóny vychádzajúce spod prstov mladého talentovaného klaviristu Tomáša Gonda, ktorý spolu s učiteľkou Annou Hamadovou zahral skladbu Grande Valse pre štyri ruky. Sám ju skomponoval a vyhral s ňou medzinárodnú súťaž mladých skladateľov v Luxemburgu.
S tanečnou choreografiou vystúpila miestna tanečná skupina Dancing Girls. Nasledovalo udeľovanie ďakovných listov za zásluhy o rozvoj obce a šírenie dobrého mena.
Ostratický park ožil
Počasie prialo a príjemnú atmosféru dotvárala krásna scenéria ostratického parku. Deti rozosmiala a roztancovala hudobno-pohybovými aktivitami skupina Hopi pre deti. Nechýbalo maľovanie na tvár, skákací hrad, či tvorivé dielničky.
O zábavu pre staršie generácie sa postarala legendárna skupina Drišľak, ktorá na slovenskej scéne funguje viac ako 30 rokov, a úspešný spevák a skladateľ Juraj Hnilica.
Na oslavách nesmie chýbať ani občerstvenie. Inak tomu nebolo ani tentoraz. Návštevníci si pochutnávali na dobrom guláši, grilovaných pochúťkach, či zmrzline. Vďaka sponzorom sa podarilo zabezpečiť bohatú tombolu, prvou cenou bola nafukovacia vírivka. Do neskorých večerných hodín sa ľudia zabávali na najlepšie hity 80. a 90. rokov.
Medzi najväčšie pýchy miestnych patrí dychová hudba Ostratičanka, založená už v roku 1905. Občianske združenie sa spolu s hosťami postaralo o hudobný program v nedeľu na 33. Festivale dychových hudieb v Ostraticiach.
Jablková dedina sa úspešne rozvíja
Obec, ktorá vďaka rozsiahlym jabloňovým sadom a bohatej produkcii jabĺk dostala pomenovanie jablková dedina nepoľavuje v rozvoji.
Od roku 1993 sa podarila prístavba kultúrneho domu, prestavba domov smútku, rekonštrukcia základnej a materskej školy, rekonštrukcia Kaštieľa I, ukončila sa výstavba obecného vodovodu, začala sa výstavba kanalizácie a mnohé ďalšie.
V pláne obce je pokračovať v začatých investíciách a pripraviť lokality pre výstavbu rodinných domov.
Dominantou obce je dvojica kaštieľov so spoločným dvorom. Starší, pôvodne renesančný kaštieľ s pôdorysom do písmena L zo 14. storočia, obnovili z fondov Európskej únie a dnes slúži ako kultúrne centrum.
Počas osláv sprístupnili návštevníkom aj nezrekonštruovaný, pôvodne barokový kaštieľ. Obyvatelia ho zútulnili originálnou výstavou starožitností, krojov a fotografií. Počas dvoch dní sa osláv zúčastnili miestni i návštevníci zo širokého okolia.
„Vážme si históriu našej obce a poučme sa z chýb, aby sme v budúcnosti vytvorili čo najlepšie prostredie pre naše deti. Ďakujem zúčastneným a želám všetkým pevného zdravia, šťastia a úspechov do budúcich dní,“ prihovára sa na záver návštevníkom slovami vďaky starosta.
