KLÁTOVÁ NOVÁ VES. Pod vrchom Kostrín v Tribečskom pohorí nájdete obec, ktorá sa môže popýšiť množstvom kultúrno-historických pamiatok. V registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok sú v Klátovej Novej Vsi zapísané tri kaštiele, dva kostoly a dve hradiská.
V časti obce Janova Ves sa nachádza kaštieľ, o ktorom každý netuší. Dlhé roky slúžil ako detská ozdravovňa.
Zameriaval sa najmä na liečenie zápalov horných a dolných dýchacích ciest, sinobronchitídy, rekonvalescenciu po opakovanom zápale pľúc, či liečbu anorexie.

Podmienka pri darovaní
Pôvodne štvorkrídlový renesančný kaštieľ s ústredným nádvorím a štyrmi nárožnými okrúhlymi vežami dala postaviť rodina Bošányovcov na ochranu pred tureckými rabovačkami.
"Kaštieľ kúpil barón Leopold Haupt-Stummer, ktorý vlastnil kaštieľ v Klátovej Novej Vsi, pre svoju dcéru Gertrúdu. V roku 1906 k nemu pristaval secesnú vilu. Dcéra sa potom vydala, počas prvej svetovej vojny si zobrala rumunského lekára, doktora Nessnera a narodili sa im dve deti," opisuje históriu kaštieľa starostka obce Iveta Randziaková.
V článku sa dočítate aj:
- Aký prvý krok k vytvoreniu projektu už obec podstúpila,
- na aké účely by mal kaštieľ slúžiť,
- ktorý kaštieľ v obci je na predaj a za akú sumu,
- prečo už obyvatelia nemajú prístup do areálu parku.
Barón rozšíril i pôvodný park, vybudoval rybníky a celý areál do nevídanej krásy. V parku a na okolitých poliach pestoval Edmund Nessner liečivé byliny, ktoré exportoval do zahraničia.
Po lekárovej smrti odišla Gertrúda spolu s deťmi do Viedne a kaštieľ darovala štátu s požiadavkou na jeho využitie pre zdravotnícke účely.
Ozdravovňa tu sídlila až do roku 2009
"Keď sme videli, že štát už nemá záujem prevádzkovať toto zdravotnícke zariadenie a smeruje do privatizácie, popasovali sme sa o to. Vždy sme ho brali ako strieborný poklad našej obce. Urobili sme projekt a nakoniec sa nám ho po dlhých bojoch podarilo od štátu získať za jednu slovenskú korunu," spomína starostka.
"Naďalej sme tu prevádzkovali detskú ozdravovňu, ale to bolo v dnešnom zdravotníckom systéme naozaj veľmi nerentabilné. Nakoniec ukončila svoju činnosť a odvtedy sa kaštieľ využíva len príležitostne," hovorí Iveta Randziaková.
V priľahlom areáli kaštieľa sa konajú najmä kultúrne akcie, stretutia, hody, siedmy rok ich využíva aj Kresťanský letný tábor, ktorý sa konal práve počas našej návštevy.
"Sme veľmi radi, že tieto priestory môžeme využiť aspoň takto cez leto, na jeden týždeň to tu ožije. Zároveň aj deti privádzame k väčšiemu zmyslu, keďže to organizujeme ako farský tábor," hovorí vedúca tábora Viktória.
"Deti sú vonku na čerstvom vzduchu, nepoužívajú celý týždeň mobily a ani im pri tých aktivitách vôbec nechýbajú," opisuje výhody animátorka Michaela Beňušková.
K obnove pristupujú postupne
Kaštieľ potrebuje rozhodne veľkú rekonštrukciu. Obec v spolupráci s pamiatkarmi začala na obnove od strechy vo viacerých etapách. Dotácie získavala postupne vo výške 15 až 20-tisíc eur cez Ministerstvo kultúry v rámci programu Obnovme si svoj dom.