VEĽKÉ UHERCE. Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) opravu takmer 12 kilometrov dlhej cesty II/511 z Veľkých Uheriec do Skýcova vyčíslil na viac ako 16 miliónov eur. Financovaná je za pomoci eurofondov.
Možné navýšenie ceny
Trenčianska župa rozdelila rekonštrukciu do štyroch samostatných úsekov. Vybraní dodávatelia na troch zo štyroch úsekov intenzívne pracujú. Posledná, druhá etapa by mala prebiehať až v novom programovom období kraja.

Rekonštrukcia sa začala v druhej polovici mája a cena by mala podľa informácií od TASR v priebehu prác vzrásť na dvoch etapách. Župa túto informáciu nepotvrdila a avizuje, že údaje o cenovom navýšení vie upresniť až po ukončení rekonštrukcie.
„Dodatkami riešime len zámeny technických riešení a upresňuje sa dopravné značenie podľa aktuálnych noriem. Momentálne ešte nie je možné plne vyčísliť prípočty a odpočty na jednotlivých etapách cesty,“ informovala nás Lenka Kukučková z Oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK.
Oproti pôvodnému plánu sa práce na jednom z úsekov i predĺžia, zhotovitelia avizujú dokončenie celej cesty v apríli budúceho roka.
Projektovú dokumentáciu dopracovali
Náklady na rekonštrukciu prvého úseku cesty od križovatky ciest I/64 a II/511 predstavujú po verejnej súťaži 1,7 milióna eur. Zhotoviteľom je spoločnosť COLAS Slovakia, práce na rekonštrukcii cesty, vrátane dvoch mostov mala spoločnosť ukončiť do 50 dní.
Stavebná firma už ukončila rekonštrukciu komunikácie, na dvojici mostov musí ešte dorobiť rímsy, položiť poslednú finálnu obrusnú vrstvu a osadiť zábradlia. Náklady sa nezvýšili, v súvislosti s technologickými zmenami na mostoch sa posúva len termín dokončenia prác o 35 dní. Dva mostné objekty majú byť dokončené do polovice septembra.
V článku sa dočítate:
- prečo je tretia etapa najnáročnejším úsekom,
- ktorý úsek je dokončený,
- kedy ho budú môcť vodiči využívať?
"Mostné objekty, ktoré sme odkryli po ich mostnú konštrukciu vykazovali zmeny od pôvodnej projektovej dokumentácie, ktorú bolo treba dopracovať. Na základe toho sme vypracovali nový výkaz výmer na materiály, práce a technológiu," vysvetlil Roman Vlachynský zo spoločnosti COLAS Slovakia.
„Toto je jediná etapa, zo všetkých ciest II. triedy, ktoré máme rozrobené, kde nebude žiadny finančný dodatok, ktorý by mal negatívny dopad na celkový rozpočet," hovorí Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Najnáročnejšia etapa
Technologicky najnáročnejšou je tretia etapa, ktorá má trvať približne 300 dní. Práce zabezpečuje združenie Eurovia SK a ViON za viac ako 12 miliónov eur. Zahŕňa takmer päťkilometrový horský úsek s veľmi členitým profilom.