TOPOĽČANY. Holuby a škorce, ktoré obsadili koruny storočných stromov na Starom cintoríne v Topoľčanoch robia vrásky na tvárach obyvateľov mesta. Čistiace prostriedky sa stávajú nevyhnutnou výbavou návštevníkov cintorína, ktorí chcú umyť znečistené hroby svojich blízkych.
" Taký špinavý cintorín nevidím nikde. Čistíme hrob každý týždeň, aj tak hrôza. Chápem, že kde sú stromy sú aj vtáky, ale čo je veľa, to je veľa," sťažuje sa Ľubica Michutová.
Požiadali o mimoriadny odlov
Mesto sa rozhodlo riešiť problematickú situáciu premnožených holubov požiadavkou o mimoriadny odlov v nepoľovnej oblasti. Holub hrivnák je zaradený medzi poľovnú zver, ich lovom na Starom cintoríne bolo poverené Poľovnícke združenie Bebrava.
V spolupráci s mestskou políciou budú ľudí informovať oznamom na bráne i sociálnych sieťach, že v určitých hodinách bude z týchto dôvodov Starý cintorín uzavretý. V rámci bezpečnosti občanov žiadajú o dodržiavanie opatrení. Platnosť povolenia na odlov má mesto vydané od 1. augusta do 31. októbra tohto roku.
"Touto cestou by som chcel za mňa a za celé mesto poďakovať Okresnému úradu, najmä Lesnému a pôdnemu oddeleniu, ktoré má na starosti tieto povolenia, že nám vyšlo v ústrety v týchto veciach a obratom nám toto povolenie vydalo," hovorí náčelník Mestskej polície Maroš Kmeťko.
"Bol už vykonaný prvý odlov, kde za prítomnosti poľovného združenia (PZ) Bebrava bolo odlovených 20 kusov holubov hrivnákov. Budeme určite ďalej loviť tieto holuby a robiť opatrenia," informoval Kmeťko.
Skúsia plašiče i sokoliarov
Snahou mesta je zabrániť nekonečnému znečisťovaniu hrobov. Na tento účel sa rozhodli skombinovať viaceré metódy. Podnikli stretnutie so sokoliarom, ktorý má skúsenosti s riešením problematiky premnožených holubov. Podľa predbežnej dohody by humánnejší spôsob plašenia mohli na cintoríne zaviesť už v septembri.
"Prisľúbil nám, že po zmonitorovaní lokality Starého cintorínu budeme riešiť aj biologické plašenie, biologickú ochranu. Zamedzíme hniezdeniu týchto vtákov a dostaneme ich na iné lokality, najlepšie na polia," naznačil možné riešenie problému Maroš Kmeťko.
Na základe požiadaviek a sťažností občanov mesto pristúpilo aj k montáži odpudzovačov, ktorá má prebiehať nadchádzajúci víkend.
"Plašiče budú fungovať dvoma spôsobmi - ultrazvukom a škrekotom, či zvukmi dravých vtákov, ktoré by mali narúšať hniezdenie, sadanie alebo hradovanie týchto holubov," vysvetlil náčelník.
V článku sa dočítate
- prečo je situácia so škorcami zložitejšia,
- kto sa má starať o čistotu cintorína a hrobov,
- aké riešenie, ktoré využívajú v zahraničí navrhol náš čitateľ?
Na námestí holubov ubúda
Cintorín nie je jedinou lokalitou, kde Topoľčanci evidujú zvýšené množstvo holubov. V ankete, ktorú MY Topoľčany zverejnilo, sa opakovane spomínalo najmä sídlisko Juh, Ulica Janka Kráľa, či sídlisko F na ktorom sa cintorín nachádza.