Krajskú organizáciu v Nitre tvorí sedem okresov, sedem ÚzO. Sú to: Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Levice, Komárno a Nové Zámky. Naša krajská organizácia združuje 4500 dobrovoľných hasičov, ktorí sú začlenení do 157 Dobrovoľných hasičských zborov.
Financií je nedostatok
Kancelária krajskej organizácie sídli v prenajatých priestoroch ÚzO Nitra. Tieto sa viackrát v poslednom čase menili, pre vysoké nájomné. Preto sa v súčasnosti pokúšame získať priestory s nižšími nákladmi. Dúfajme, že v najbližšom období sa aj tento problém vyrieši a budeme môcť fungovať vo vyhovujúcich priestoroch a zabezpečovať koordináciu jednotlivých územných organizácií.

Krajskú organizáciu riadi výbor zložený z delegovaných osôb za každú územnú organizáciu. Voľby v roku 2022 postavili na čelo kraja Tomáša Slivoňa z Novozámockého okresu. Tajomníkom krajskej organizácie je Peter Vavro z Malého Lapáša.
Organizácia sa musí vysporiadať s nedostatkom financií, nakoľko je v posledných rokoch bez dotácií zo strany DPO, ktoré je už tri roky tiež veľmi slabo podporované zo strany štátu, a výber členských príspevkov nepostačuje na činnosť takej veľkej organizácie s celoštátnou pôsobnosťou.
Súťaže pomáhajú v príprave mládeže
V súčasnosti je hlavnou úlohou krajskej organizácie usporiadanie krajských kôl súťaží dobrovoľných hasičských zborov a dorasteneckých kolektívov a súťaže Plameň pre mladých hasičov. V roku 2023 sme organizovali krajskú súťaž v Bátorových Kosihách v Komárňanskom okrese. Súťaže sa pravidelne konajú v jednotlivých okresoch podľa schváleného poradia.
Úlohou dobrovoľných hasičov nie je len zásahová činnosť. Dobrovoľná požiarna ochrana Slovenskej republiky je spoločenská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou. Jej členovia sa podieľajú na ochrane obyvateľstva, vzdelávaní a preventívnej činnosti. Túto dôležitú prácu naši členovia vykonávajú vo svojom voľnom čase a zadarmo mnohokrát na úkor svojich rodín.
Pokračujú v dedičstve predkov
Dobrovoľní hasiči sa v obciach a mestách združujú v dobrovoľných hasičských zboroch, ktorých činnosť sa v mnohých prípadoch začala ešte v 19. storočí a pokračuje aj v dnešných dňoch. Veľakrát sú to najstaršie spoločenské organizácie v obciach. Našich členov v obciach vidieť pri každej udalosti a podujatí. Či už v slávnostných uniformách, alebo v zásahových odevoch sú vždy pripravení na pomoc svojim spoluobčanom. Popritom vychovávajú mládež, z ktorej sa v budúcnosti, dúfame, stanú hrdí dobrovoľníci, alebo aj príslušníci HaZZ a svoj koníček pretavia do zamestnania hasič.
V mnohých obciach vidíme našich členov v protipožiarnych hliadkach pri väčších podujatiach a samozrejme program na akciách pre deti a možno aj dospelých sa vždy stretáva s veľkým úspechom. Čestné hliadky pri kladení vencov a pripomínaní si významných výročí si v mnohých obciach nevieme predstaviť bez vyobliekaných hasičov. Pravidlom je aj účasť na cirkevných slávnostiach, kde sa hasiči už stali ich súčasťou.
Prevencia a kontrola
Dôležitou povinnosťou obcí je aj prevencia. V obciach, kde na to dbajú naši členovia, tvoria preventívne skupiny a kontrolujú aspoň základné povinnosti majiteľov budov v oblasti požiarnej prevencie. Obce s počtom obyvateľov nad 500 sú povinné podľa zákona o ochrane pred požiarmi zriaďovať zásahové jednotky DHZO/ DHZM.
Členmi týchto zásahových jednotiek sú spravidla členovia našej organizácie, ktorá zastrešuje podporu aj pre zásahových dobrovoľníkov. V zásahových jednotkách môžu pôsobiť len hasiči vyškolení vo všetkých oblastiach, s ktorými prichádzajú do kontaktu pri svojej práci.
V mnohých obciach a mestách si vedia oceniť prácu dobrovoľníkov a bez ich činnosti si fungovanie nevedia predstaviť. Bohužiaľ, je ešte veľa predstaviteľov samospráv, ktorí nepodporujú dobrovoľných hasičov a myslím si, že ochudobňujú život vo svojich sídlach. Teraz nemyslím len po spoločenskej stránke, ale aj pri ochrane svojich spoluobčanov. Skúsme to spolu napraviť. Dobrovoľná požiarna ochrana Slovenskej republiky je pripravená pomôcť.

Autor: Tomáš Slivoň