VEĽKÉ DVORANY. Pre návštevníkov pohostinstiev, barov a reštaurácií samozrejmosť, ktorá na stole nesmie chýbať. Pre barmanov a krčmárov praktická vychytávka, slúžiaca hlavne na ochranu stola a obrusu.
Jednoduchý reklamný predmet, ktorý naberá hodnotu až v rukách zberateľov. Pivná tácka, každému známa ako podpivník.
Málokto vie, že predchodcom podpivníkov boli kolieska, ktoré pôvodne plnili úlohu tzv. pivných pokrievok, zabraňovali dotieravému hmyzu dostať sa do nápoja.
Z tejto doby, 19. storočia, si podpivníky zachovali štandardizovaný rozmer kruhu s priemerom 107 milimetrov. Dnes však už nájdeme pivné tácky najrozličnejších tvarov a veľkostí.

Počíta len zatriedené kusy
Marek Švec z Veľkých Dvorian sa môže popýšiť úctyhodnou zbierkou pivných suvenírov. Garáž rodinného domu zdobia poháre, päťlitrové súdky, reklamné tabule a plakety z najrôznejších pivovarov.
Zo škatúľ vyťahuje všemožné reklamné predmety. Kalendáriky, otvárače, perá, stojany na pivné tácky, obrusy a papierové bločky. Samostatná miestnosť v dome je vyčlenená pre krabice a šanóny s táckami a etiketami z fliaš.
Vysvetľuje, že väčšina zberateľov si postupne nájde svoju špecializáciu. Zbierať všetko sa z časového, priestorového ani z finančného hľadiska podľa neho nedá. Sám sa zameriava najmä na pivné tácky. Ku koncu minulého roka ich mal v zbierke presne 14 657 kusov.
„Aktuálne bude to číslo vyššie, tieto mám zaradené a zatriedené,“ prezrádza Marek Švec, „Štyri krabice nezatriedených podpivníkov čakajú na ten správny čas.“
Prehľad zbierok pivných suvenírov, ktorý každoročne vydáva Slovenská asociácia histórie pivovarníctva, prezrádza, že jeho zbierka tácok si vyslúžila šieste miesto na Slovensku.
Na druhej priečke sa umiestnil v kategórii pivných rozetiek, jednoduchých krúžkov patriacich k pohárom na stopke. So 713 kusmi sa jedná o významnú zbierku, vydáva ich máloktorý pivovar.
Venuje sa i päťlitrovým párty súdkom, poháre a ďalšie predmety zbiera len doplnkovo. Odkladá si dokonca aj štuplíky od piva, ktoré vypije.
Začiatok zbierky položil brat
Zberateľskú vášeň objavil vďaka svojmu bratovi už počas strednej školy. „Prvé kusy, nejakých päť, šesť podpivníkov, priniesol brat z vojenčiny. Dva alebo tri z jarmoku, kde pomáhal predávať,“ hovorí Marek Švec.
V pamäti mu zarezonoval najmä podpivník Smädného mnícha a Jánošíka, ktoré si vystavili na poličke. „Mne sa to zapáčilo a začali sa nám tie podpivníky hromadiť. Chodil som do podnikov a vždy som si nejaký jeden - dva uchmatol,“ spomína na počiatky zbierky.
Nevýhodou bolo, že na stoloch nachádzal pivné tácky zvyčajne špinavé, či poškodené. Naučil sa pýtať si od obsluhy čisté tácky. Problém s tým zvyčajne nemajú, pivovary im dodávajú celé balíky.

Príchod internetu pre zberateľa priniesol fascinujúce zistenie - existuje Slovenská asociácia histórie pivovarníctva (SAHP). Občianske záujmové združenie spája nielen záujemcov o históriu pivovarníctva, ale i zberateľov a kluby z celého Slovenska.
„Dovtedy som nevedel, že sa ešte niekto môže venovať takémuto koníčku. V mojom okolí podpivníky nikto nezbieral,“ hovorí zberateľ. „Nakontaktoval som sa na nich a išiel som na prvú burzu, ktorá sa konala v Bratislave,“ dodáva.
Z burzy si priniesol veľa nového materiálu a postupne spoznával ľudí, s ktorými zdieľa rovnakú záľubu. S asociáciou SAHP sa zúčastnil i zahraničných búrz v Maďarsku, Litve, či Luxembursku.
V článku sa dočítate:
- Ktoré podpivníky považuje za najvzácnejšie,
- prečo majú predmety značky Topvar v jeho zbierke významné miesto,
- akým spôsobom získava nové kusy?
Topvar v popredí
V prehľadných šanónoch nám predstavuje svoj poklad. Tisíce pivných tácok zo všemožných pivovarov a rôznych kútov sveta. Roztriedené sú podľa krajín, značiek i obdobia.
Posledné roky sa zameriava hlavne na slovenské pivá. Značnú časť zbierky zaberajú predmety z topoľčianskeho pivovaru Topvar.