TOPOĽČANY. V rámci novej výstavy v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch - Gotické opevnené stavby Nitrianskeho kraja sa pozornosť zameriava na päť stavieb nášho regiónu - Hrad Gýmeš, Oponický hrad, Čierny hrad, hrad Hrušov a Živánsku vežu.

Vo výstavnej miestnosti Tribečského múzea v Topoľčanoch je návštevníkom od dnes, 13. septembra, sprístupnená archeologicko - historická výstava približujúca každodenný život na vybraných opevnených stavbách v období vrcholného a neskorého stredoveku, postavených alebo prestavovaných v čase existencie gotického architektonického štýlu, informoval autor výstavy, archeológ Peter Gábor.
Gotický sloh kladie väčší dôraz na detail
Gotický sloh bol umelecký štýl, ktorý nasledoval po románskom slohu približne od polovice 12. storočia vo Francúzsku, do konca 15. storočia v strednej a severnej Európe.
V porovnaní so strohým a jednoduchým charakterom predošlej doby, sa nielen v architektúre ale postupne aj v sochárstve a maliarstve objavoval čoraz väčší cit pre detail a snaha o precíznejšie znázornenie skutočnosti. V tomto období vrcholného a neskorého stredoveku zohrávalo terajšie Slovensko kľúčovú úlohu v rámci Uhorska.
V období vrcholného stredoveku v rokoch 1241 – 1242 vtrhli do Uhorska Mongoli (Tatári) pod vedením Batuchána a dva roky tu pustošili a rabovali krajinu. Kamenné hrady však nedobyli a preto sa kráľ Belo IV. po ich odchode rozhodol budovať po celom kráľovstve strážne hrady, ktoré chránili hranicu aj vnútrozemie, priblížil v tlačovej správe Peter Gábor.
História piatich významných stavieb
Múzeum približuje históriu jednotlivých objektov. Hrad Gýmeš dal postaviť pravdepodobne v rokoch 1253 – 1270 na mieste starého hradiska Ondrej z rodu Ivankovcov, účastník bitky pri rieke Slaná, a ako jeden z mála hradov bol opustený až v polovici 19. storočia.
Prvá písomná zmienka o Oponickom hrade pochádza z roku 1300, pričom za zakladateľov a prvých vlastníkov hradu sa považujú Čákovci a jeho zánik je datovaný rokom 1645, kedy majitelia hrad definitívne opustili a presťahovali sa do podhradia.

Čierny hrad bol postavený s najväčšou pravdepodobnosťou na pravekom hradisku zo staršej doby bronzovej podľa dispozície niekedy v polovici 13. alebo začiatkom 14. storočia predkami Bášu (Baasu) a na základe nálezového materiálu možno predpokladať, že hrad zanikol na prelome 14. a 15. storočia.
Počiatky Hrušovského hradu nie sú presne známe, no jeho stavba je datovaná do obdobia po odchode Mongolov a jeho koniec prinieslo protihabsburské povstanie, keď v roku 1708 bol hrad dobytý a zničený.
Živánska veža pravdepodobne vznikla v druhej polovici 13. storočia, patrila panstvu hradu Hrušov, strážila významnú obchodnú cestu údolím rieky Žitavy a zanikla pravdepodobne po roku 1708 po zničení samotného hradu.

Zapožičané exponáty a postery pochádzajú z fondov Archeologického ústavu SAV v Nitre, Katedry archeológie UKF v Nitre, Pamiatkového úradu SR a Katedry archeológie UK v Bratislave. Zapožičané modely a fotografie poskytla súkromná osoba, fotograf a modelár zo Zlatých Moraviec, uviedol autor výstavy. Návštevníci môžu expozíciu v priestoroch múzea obdivovať až do 15. novembra.