V listinách pochádzajúcich z roku 1113 sa obec spomína pod menom Gúg v pôvodnej polohe, asi 8 km východnejšie od doterajšieho zemepisného miesta. V čase tureckých výprav obyvatelia obce zutekali pred drancujúcimi Turkami na zdanlivo bezpečnejšie močaristé a lesnaté pobrežie Váhu – na dnešné územie obce Zemné.

V obci bolo pri poslednom sčítaní obyvateľov zaznamenaných 2201 osôb s trvalým bydliskom. Pôvodný názov obce bol Zimev, potom Szimo, Szémo, Simő, až ostatne sa zmenil na Szímő – Zemné.
Od roku 1925 fungujú nepretržite dodnes
Pri listovaní v obecnej kronike sa dočítame, že 20. apríla 1797 bol v obci obrovský požiar, pri ktorom zhorelo viacero domov, hospodárskych budov a ohňu podľahol aj miestny kostol.
Podobné pohromy nás zastihli aj v rokoch 1882 a 1885. Tieto udalosti podnietili obyvateľov, aby v záujme ochrany svojho majetku pred požiarmi v máji 1886 založili DHZ. K zakladajúcim členom patril predseda Csepregi János, podpredseda Juhász Ferencz, veliteľ Jóba László a tajomník Szarka Vincze.

V rokoch po prvej svetovej vojne bola činnosť zboru utlmená a ožila 20. septembra 1925 vďaka aktívnym členom. Odvtedy pracuje nepretržite dodnes.
V súčasnosti má DHZ Zemné 128 členov, predsedom je Peter Briška. K ďalším funkcionárom patria: veliteľ Viktor Kutrucz, tajomník Nikoletta Nagy, Karol Csóka, pokladník Monika Nagy, Norbert Nagy, strojník Attila Petró, Dušan Csóka, preventivár Ján Zsifcsák, materiálno-technický referent Imrich Petró, Alojz Szabó, vedúci mládeže Nicole Kocsisová, Ladislav Kanyicska, Július Mészáros, členovia výboru Ladislav Kutak, Štefan Morvai, Ing. János Bób, Miroslav Briška, Krisztián Hajabács, Gergely Friss, Csaba Szabó.
Vybavenie zboru
Základom technického vybavenia sa stala konská hasičská striekačka v roku 1888, neskôr v roku 1914 zbor nadobudol druhú. K významnému posilneniu akčnosti DHZ prispel cisternový automobil MAGIRUS DEUTZ 170 z roku 1970, ktorý zabezpečila obec.
Vďaka pomoci ministerstva vnútra sme v 2018 zaobstarali protipovodňový vozík a o rok neskôr hasičský automobil Iveco Daily.
Historická zástava zboru bola vysvätená 7. septembra 1941 a dnes je uložená na najvzácnejšom mieste v hasičskej zbrojnici. Repliku tejto zástavy sme predstavili v januári tohto roka na výročnej členskej schôdzi a 7.mája ju dali vysvätiť.
Každý DHZ musí mať aj svoju základňu. Stavba súčasnej hasičskej zbrojnice sa dokončila v roku 2002 a slávnostne bola odovzdaná 12. decembra 2002. Na jej výstavbe sa veľkou mierou podieľali tak členovia výboru, ako aj radoví členovia dobrovoľného hasičského zboru.
V roku 2018 za podpory MV SR a Obecného úradu Zemné prešla modernizáciou. Našou najväčšou pýchou je zreštaurovanie sochy sv. Floriána, ktorá má svoje prirodzené miesto v hasičskej zbrojnici. Ďalšia jeho socha je vystavená v rímskokatolíckom Kostole sv. Martina v našej obci.
Hasičské súťaže i prevencia
Jednou z hlavných úloh zboru je výchova mládeže, o čom svedčí skutočnosť, že v rokoch 2016 a 2018 sa žiacke družstvo umiestnilo na 2.mieste krajského kola hry Plameň.
Mužské hasičské družstvá sa každoročne zúčastňujú okresných a obvodových kôl. Najstaršia generácia sa s hrdosťou zúčastňuje pohárových a aj medzinárodných súťaží s historickou hasičskou technikou.
Členovia DHZ každoročne vykonávajú protipožiarnu prevenciu v obci a sú prítomní aj pri žatevných prácach. Odjakživa úzko spolupracovali s miestnym poľnohospodárskym družstvom a nie je tomu inak ani v súčasnosti.
Nezabúdajú na osvetovú činnosť
Vďaka nášmu starostovi a zároveň dlhodobému členovi Ing. Jánosovi Bóbovi je spolupráca s obcou a obecným zastupiteľstvom na vysokej úrovni. Môžu sa na nás spoľahnúť pri zabezpečovaní a uskutočňovaní rôznych kultúrnych, občianskych a iných podujatí v obci.
Naši členovia sa aktívne zúčastňujú základného výcviku, skúšok odbornosti, rozhodcovských skúšok a skúšok vedúcich mládeže. Sme nesmierne pyšní na tých dobrovoľníkov, ktorí popri svojej práci zvládajú aj štúdium na Odbornej škole DPO v Martine.
Nezabúdame ani na osvetovú činnosť, zameranú na poučenie obyvateľstva a kontrolu požiarneho zabezpečenia budov. Od roku 2018 sa vedením kroniky zaoberá členka DHZ Alžbeta Brišková.

Po generačnej výmene vo vedení zboru bolo naším cieľom prinavrátiť dôstojné miesto dobrovoľnému hasičskému zboru v obci a širokom okolí. Aby sme sa dostali späť do povedomia občanov, potrebovali sme nové, mladé vedenie, ktoré sa opiera o skúsenosti starších harcovníkov, ktorí sú nám dodnes nápomocní.
Disciplína, súdržnosť a obeta voľného času sa nám zúročila a dnes smelo vyhlasujeme, že je na nás v obci spoľahnutie.
Všetky hodnoty, ktoré vyznávame, sú výstižne vyjadrené prostredníctvom jedinej vety na zástavách dobrovoľných hasičských zborov a práve ňou chcem ukončiť predstavenie nášho DHZ v Zemnom, ktorý o tri roky oslávi jubilejné 140.výročie svojho založenia: „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc!“