TOPOĽČANY. Samospráva Topoľčian sa zaoberá prípravou rozpočtu na nasledujúci rok.
S ňou sa neoddeliteľne spája i otázka daní a poplatkov za komunálny odpad. Zber odpadu patrí medzi najzaťažujúcejšie záležitosti, s ktorými samosprávy v súčasnosti bojujú.

Na výšku poplatku má veľký vplyv triedenie odpadu. Nižší podiel komunálneho odpadu prirodzene znamená nižšie výdavky.
Za triedený odpad mesto neplatí
Zber a likvidáciu triedeného odpadu zabezpečuje na Slovensku Organizácia zodpovednosti výrobcov. Za povinnosti s prevádzkovaním a financovaním nie sú zodpovedné mestá. Nespadajú ani do poplatku za komunálny odpad.
„Tento zber platia pôvodcovia odpadu, to znamená, že veľké podniky a firmy sa podieľajú na tom, aby bol triedený odpad zbieraný a následne ďalej recyklovaný,“ vysvetľuje primátorka Topoľčian Alexandra Gieciová.
„Fungovanie našej zodpovednosti výrobcov je na základe tzv. rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Tí sa prostredníctvom platieb recyklačných poplatkov podieľajú na financovaní triedeného zberu u všetkých fyzických osôb na Slovensku, samozrejme, aj v samospráve Topoľčian,“ hovorí Julián Gálik z organizácie zodpovednosti výrobcov spoločnosti NATUR-PACK.
V článku sa dočítate:
- Akú časť poplatkov za občana hradí mesto,
- prečo hrozí zvýšenie poplatkov za komunálny odpad,
- o koľko môžu vzrásť náklady mesta na úpravu odpadu.
Miera vytriedenia komunálneho odpadu v Topoľčanoch sa každoročne zvyšuje. Za rok 2020 prevyšovala 40 percent, v roku 2021 až 51 percent. Predchádzajúci rok predstavovala 52,29 percenta. Podiel na raste má nielen osveta zameraná na občanov a vzdelávanie žiakov na školách ale i zavedenie zálohovania.
„Vstup zálohovania na slovenský trh veľmi výrazne zasiahol aj triedený zber, občania nabehli veľmi rýchlo na túto zmenu. To sa prejavilo aj tým, že sa znížil počet plastov a kovov v triedenom zbere,“ podotkol Julián Gálik.