Klížske Hradište je historicky najstaršou časťou obce Veľký Klíž. Benediktínske opátstvo v Klížskom Hradišti sa spomína v listine Nitrianskej kapituly z roku 1293, aj keď založenie opátstva kráľom Ladislavom I. sa datuje v rokoch 1074-77.
V starom Uhorsku v 19. storočí musela mať každá obec dobrovoľný hasičský spolok, čo boli predchodcovia neskorších DHZ.
Vznik zboru
Dobrovoľný hasičský zbor v Klížskom Hradišti sa rozhodli občania založiť už v roku 1924. No došlo k tomu až 1. decembra 1925, keď boli prijaté spolkové stanovy a bol zvolený prvý výbor DHZ.

Na Župnom úrade v Nitre boli schválené a zapísané stanovy 30. januára 1926, od tohto dňa trvale vykonáva svoju činnosť pre ochranu majetku a životov občanov. Hasičská ročenka z toho obdobia vykazuje, že pri založení mal DHZ Klížske Hradište 12 členov. Predsedom bol Pavol Berger, veliteľom Viktor Knajbel.
Dobrovoľné hasičské zbory v takomto organizačnom zložení trvali až do marca 1945. Bol založený Československý zbor požiarnej ochrany a miestne oddiely dobrovoľnej požiarnej ochrany. Dobrovoľný hasičský zbor je tu znova až od konca 90. rokov.
Osadenstvo a technika
Dobrovoľný hasičský zbor Klížske Hradište funguje nepretržite od svojho založenia a má v súčasnosti vyše 26 členov (vrátane čestných). V roku 2007 boli do funkcií zvolení členovia, a to: predseda Milan Bielich, veliteľ Mgr. Pavel Stanko, pokladník Vladimír Sasko a preventivár Vladimír Kňaze.

Samotné DHZ Veľký Klíž, ako výkonná zložka, disponuje 28 členmi a taktiež hasičskou technikou, ktorá pozostáva z plne vybaveného hasičského vozidla zn. Iveco Daily (vo výpožičke), požiarneho čerpadla zn. Pavliš Hartmann, typ Alpha 2, ktorý za viac ako 4-tisíc eur zabezpečila obec Veľký Klíž zo svojho rozpočtu. Majú aj zásahové komplety pre 10-členné mužstvo a ďalšiu potrebnú hasičskú výbavu.
Zbrojnicu zrekonštruovali
Hasičská zbrojnica prešla kompletnou rekonštrukciou, ktorú zabezpečila obec vďaka štátnej dotácii vo výške 28.080,88 eura, no obec z vlastného rozpočtu investovala ešte 13.791,23 eura (zriadenie zemnej elektrickej prípojky, novej vodovodnej prípojky s vodomernou šachtou a rozvodom, nové ústredné vykurovanie s elektrickým kotlom, terénne úpravy s dláždeným chodníkom a nábehovou plochou).
Pri vybavení klubu – šatne či vybudované kúpeľne s WC – nechýbali ruky brigádnikov – dobrovoľných hasičov.

Hasiči zabezpečujú preventívne činnosti, pravidelné cvičenia s technikou, pomáhajú pri požiaroch, živelných pohromách, ako boli povodne v susednej Klátovej Novej Vsi. Okrem toho sú nápomocní pri všetkých významnejších kultúrnych a spoločenských akciách obce.
Autor: Vladimír Sasko