TOPOĽČANY. Poškodené lavičky, prvky na detských ihriskách, nefunkčné verejné osvetlenie, nesprávne zaparkované vozidlá i prerastajúca zeleň.
Obyvatelia Topoľčian sú všímaví a o nedostatkoch pravidelne informujú radnicu cez komunikačnú bránu, ktorú vytvorili Česi.
Inteligentné komunikačné nástroje na informovanie občanov využíva stále viac miest a obcí. Službu mobilného rozhlasu, ktorý sa dnes volá Munipolis zaviedli Topoľčany ako prvé na Slovensku, už v roku 2019. "Po našom vzore ju spustili aj iné mestá a obce, napríklad Martin," podotkla hovorkyňa mesta Lenka Savarová.

Zakladatelia projektu uvádzajú, že po šiestich rokoch nepretržitého vývoja používa systém Munipolis viac ako 2200 obcí, združení, škôl a dokonca aj farností.
Používanie moderných a efektívnych kanálov a platforiem je v dnešnej dobe rozšírené. Mať webové a facebookové stránky už v dnešnej dobe nestačí.
Využíva ju viac ako štvrtina obyvateľov
"V aplikácii Munipolis je registrovaných momentálne 6193 používateľov," informuje hovorkyňa o občanoch pripojených k Topoľčanom. Službu využíva samospráva na rozosielanie newslettra, týždenný súhrn správ posielajú vždy v utorok, či na prijímanie podnetov od občanov.
Užitočný nástroj, ktorý slúži na obojstrannú komunikáciu s občanmi informuje o kultúrnych podujatiach a prostredníctvom aplikácie zasielajú i oznamy, ktoré je možné cieliť podľa miesta bydliska.
Obyvatelia sa tak dozvedia napríklad o prerušení distribúcie elektriny v ich ulici. Mesto službu využíva i na tvorbu a distribúciu online ankiet a hlasovaní.
Znižovanie byrokracie
"Aplikácia funguje v meste už piaty rok a jej využívanie výrazne zjednodušuje obojstrannú komunikáciu s občanmi. Zároveň znižuje byrokraciu, keďže podnety je možné zasielať jednoducho aj s fotografiou za pár sekúnd priamo zodpovednému pracovníkovi," vysvetľuje Savarová.
V článku sa dočítate:
- Koľko podnetov prijímajú denne,
- ktoré spadajú do kompetencie mestskej polície,
- aké podnety mesto nerieši.
Do schránky patria akékoľvek podnety, ktorých riešenie spadá do kompetencie mesta. Zvyčajne sa týkajú rôznych poškodení verejného majetku alebo priestranstiev, pokazených lavičiek, či nefunkčného verejného osvetlenia. Obyvatelia upozorňujú mesto i na stav zelene, priestory znečistené od holubov alebo nesprávne parkovanie.
V čase krízy mesto aplikáciu ocenilo pri distribúcii krízových informácií. V prípade mimoriadnej udalosti umožňuje rozoslať sms alebo zvukovú správu, túto formu však mesto využíva len výnimočne.