Krvavé represálie voči židovskej komunite sa odohrávali aj v Topoľčanoch

Mesto pripadalo do úvahy ako nové koncentračné stredisko.

Exhumácia hrobu pri Nemčiciach - koniec mája 1945.Exhumácia hrobu pri Nemčiciach - koniec mája 1945. (Zdroj: archív Tribečského múzea v Topoľčanoch)

TOPOĽČANY. Druhá svetová vojna so sebou, okrem očakávaných vojenských dopadov, priniesla aj okolnosti, ktoré sa priamo dotýkali aj civilného života v zázemí frontu. Bohužiaľ, jedným z takýchto dopadov boli aj perzekúcie a popravy prenasledovaných osôb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si aj: Nájomné záhradkárom päťnásobne zdvihli. Nájomníci môžu využiť generálny pardon Čítajte 


Na úvod je vhodné niečo napísať o jednotke, ktorá bola za perzekúcie. Išlo o Einsatzkommando 14 patriace do Einsatzgruppe H der SiPo und SD (Operačná skupina H bezpečnostnej polície a bezpečnostnej služby) pôsobiacej na Slovensku v tyle bojujúcich nemeckých síl.

SkryťVypnúť reklamu

V Topoľčanoch vznikol prvý oporný bod

Tak ako postupovali smerom k Banskej Bystrici nemecké sily, presúvalo sa postupne aj Einsatzkommando 14. Na svojej postupovej trase boli zriaďované oporné body (Schutzpunkty), ktoré potom v danom regióne vykonávali zverené úlohy.

Oporný bod v Topoľčanoch bol prvým, ktorý Einsatzkommando zriadilo. Ďalšie body boli postupne v Baťovanoch, Novákoch, Oslanoch, Handlovej, Nemeckom Pravne, Žarnovickej Hute, Kremnici, Banskej Štiavnici atp.

Príslušníci Einsatzkommanda už počas príchodu do Topoľčian 3. septembra 1944, údajne zastrelili neznámu civilnú osobu. Po obsadení mesta a ukončení prestreliek v uliciach bol v Topoľčanoch zriadený dočasný oporný bod. Ako sídlo si Dr. Heuser vybral budovu obchodu Maxa Hartensteina, dnešnú reštauráciu Axa.

SkryťVypnúť reklamu

Miestne obyvateľstvo sa sprvoti správalo k Nemcom rezervovane. Do dvoch hodín od príchodu však Mikuláš Cajzel, miestny veliteľ Hlinkovej Gardy, zhromaždil 36 príslušníkov a dal ich k dispozícii Einsatzkommandu. Sprvoti gardisti plnili hlavne strážne úlohy.

Na druhý deň bola zorganizovaná porada miestnych predstaviteľov so zástupcami okupačných síl. Nemalo trvať dlho, a „židovská otázka“ v Topoľčanoch a okolí mala byť vyriešená.

Prípravy na likvidáciu

Plán bol jednoduchý, mnohokrát osvedčený. Židovské obyvateľstvo sa malo upokojiť, aby získali nádej – a potom sa pristúpilo k represiám.

Najprv sa rabín Haberfeld stretol s dôstojníkom z Einsatzkommanda, ktorý ho poveril upokojením Židov a povolil mu aj modlitby v synagóge s tým, že sa Židom nič nestane. Židia sa mali vrátiť k bežnému životu.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň s týmito krokmi sa začali prípravy na likvidáciu komunity. Ako prvý bol zatknutý Karl Pollak, Žid a bývalý viceprimátor mesta s manželkou. Zatknutí boli aj Findelovci z Krušoviec.

Ďalší predstaviteľ komunity, Móric Hochberger, bol zavraždený 6. septembra. Arizátor Jozef Latkóczi, ktorý po Hochbergerovi prevzal podnik, mal k nemu poslať Nemcov. Keď sa Hochberger pokúsil o útek, bol zastrelený.

Priebeh zatýkania

Na poludnie 8. septembra 1944 sa začala hlavná akcia. Mužstvo komanda spolu s členmi Hlinkovej gardy vtrhlo do židovských domov, zhromaždilo obyvateľov a nahnalo ich na veliteľstvo u Hartensteina.

Postupovalo sa podľa pripravených zoznamov – zoznam mal mať približne 1300 mien, čo by dokazovalo aktívnu spoluprácu domácich kolaborantov.

Bližšie údaje o tejto akcii nemáme, avšak ak môžeme súdiť podľa obdobnej akcie v Nitre, tak zatýkacie skupiny boli tvorené trojicami mužov – jeden z Einsatzkommanda, jeden gardista a jeden žandár.

Do niekoľkých hodín bolo po všetkom. Židia boli naložení na pripravený vlak, ktorý ich o 16. hodine popoludní odviezol do tábora v Seredi.

V ten istý deň na základe udania oddiel z Einsatzkommanda 14 prepadol aj majer Nový svet, kde sa skrývalo niekoľko Židov a zbehov z armády. Je možné, že daná akcia sa dotkla aj iných obcí v regióne – komando 8. 9. 1944 hlásilo veliteľovi Einsatzgruppe H dr. Witiskovi, že v meste a v okolí bolo zadržaných mnoho Židov, a v časti obcí židovské obyvateľstvo úplne vymizlo.

Negatívne reakcie chýbali

Podľa situačného hlásenia zo dňa 6. septembra z Topoľčian mala Židov nenávidieť väčšina obyvateľstva. V hlásení z 8. septembra sa zas píše, že slovenský ľud sleduje akcie proti Židom s veľkým súhlasom.

V jednej predloženej správe je udané, že jedinou starosťou slovenského obyvateľstva je to, aby Nemci nejednali voči Židom príliš zdržanlivo. Ani v jednom prípade sa nestalo, že by sa obyvateľstvo chovalo pri zatýkaní negatívne.

Topoľčany pripadali do úvahy aj ako nové koncentračné stredisko pre Židov. Boli k tomu už aj vydané inštrukcie, nakoniec ale bol stále pre tieto účely využívaný tábor v Seredi.

Kopali si vlastný hrob

Zostávajúci Židia z Topoľčian boli zavraždení 11. septembra dopoludnia pri obci Nemčice. Išlo o osoby ktoré hliadky chytili keď vyšli zo svojich úkrytov či sa vrátili domov, a tiež to boli pravdepodobne aj Židia z okolitých obcí.

Tieto osoby boli dopravené do Topoľčian, kde boli údajne držané na niekoľkých miestach – vo väznici vtedajšieho súdu, na dvore kultúrneho domu a na dvore domu Hlinkovej gardy. Tam boli Židia aj orabovaní.

Pre transport obetí bol určený autobus, ktorý šoféroval Jozef Bartovič, ktorý jazdil ako šofér na linke Piešťany – Topoľčany. Zapojil sa do SNP, a 9. 9. 1944 padol do zajatia. Presunuli ho do väznice v Topoľčanoch a tu dostal rozkaz aby opraviť svoj autobus a prísť s ním pred väznicu. Tu bolo naložených asi 32 Židov.

Medzi Topoľčanmi a Nemčicami autobus zišiel z cesty do polí, a zastavil pri stohu slamy. Následne sa Bartovič spolu s jedným Nemcom vrátil na hlavnú cestu.

Celá oblasť bola pre verejnosť uzatvorená, i tak sa ale našli svedkovia, ktorí videli čo sa dialo. Traja vybraní muži zo zadržaných boli prinútení už vopred vykopať jamu s rozmermi cca 2x5m – spoločný hrob, do ktorého boli všetci postrieľaní, a hrob bol zahrabaný. Medzi obeťami bolo aj šesť detí, najmladšia obeť mala iba tri mesiace.

Niektoré deti mali byť údajne len udreté pažbou pušky do hlavy a hodené do jamy. Poprave velili dôstojníci SS-Obersturmführer Dr. Gross – veliteľ oporného bodu v Topoľčanoch a SS-Hstuf. Unnselt, údajne za asistencie oddielu Hlinkovej gardy pod Cajzlovým velením, i keď to nie je potvrdené.

Úloha gardistov je však jednoznačne preukázaná pri zatýkaní Židov – napríklad Michala Vincúra mladšieho. Jeho účasť na zatýkaní potvrdili minimálne dve svedkyne. Celkovo mala poprava trvať asi dve hodiny.

Prečítajte si aj: Primárka mamografie: Včasná diagnostika nádorového ochorenia prsníka zvyšuje úspešnosť liečby Čítajte 

Obete odpočívajú na židovskom cintoríne

Po tomto masakri zostali v Topoľčanoch len dve Židovky, viac ako 90 ročná pani Šimková a jej dcéra, pani Vogelová a tiež niekoľko Židov ktorí mali za manželky nežidovky.

Masová vražda na nemčickom kopci nebola jedinou, ktorú Nemčice toho dňa zažili. Ešte predtým v ten istý deň (nadránom) bola v obci vyvraždená šesťčlenná rodina Deutelbaumovcov, vlastníkov hospodárskeho majera, vrátane dvoch detí a s nimi bol zabitý ešte jeden slobodný pán. Ich telá boli uložené pred domom, neskôr boli tiež hodené do spoločného hrobu, spolu s obeťami dovezenými z Topoľčian.

V masovom hrobe malo celkovo skončiť 16 mužov, 25 žien a 12 detí. Keď sa v hrobe začali telá postupne rozkladať, vrátili sa okupanti späť a hrob ujazdili akýmsi bagrom, či podobným strojom.

Podľa exhumačného protokolu bol hrob exhumovaný 30. 5. 1945. Identifikovať sa podarilo 22 osôb, 31 osôb bolo neznámych. Obete boli po exhumácii pochované na židovskom cintoríne v Topoľčanoch, kde odpočívajú dodnes.

historik Ondrej Godál
Tribečské múzeum v Topoľčanoch

Autor: Ondrej Godál

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 828
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 772
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 735
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 391
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 266
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 738
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 279
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 991
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 963
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 708
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 462
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 27 949
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 376
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 018
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 037
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 564
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 963
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 70 708
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 462
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 27 949
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 22 376
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 018
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 037
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 564
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu