TOPOĽČANY. Mesto Topoľčany sa rozhodlo riešiť problém s premnoženými holubmi s pomocou sokoliarov.
Biologická ochrana, ktorá sa javí ako najefektívnejšie riešenie, má za cieľ znížiť populáciu holubov, zamedziť hniezdeniu týchto vtákov v meste a dostať ich na iné lokality.

„Uvedomujeme si problémy, ktoré spôsobujú holuby svojou neprehliadnuteľnou prítomnosťou na námestí, sídliskách aj v cintoríne. Zároveň nám záleží na tom, aby ich eliminácia bola vykonaná prirodzeným a humánnym spôsobom, keďže nie zviera, ale človek je zodpovedný za urbanistické a krajinné zmeny,“ uviedla radnica.
Vypustia osem sokolov
„Vypustiť plánujeme osem umelo odchovaných mladých sokolov sťahovavých, ktoré by mali pomôcť s reguláciou populácie holubov v meste,“ prezrádza sokoliar Andrej Kováčik, ktorý s riešením mesto oslovil.
Tento počet by mal stačiť na pokrytie celého územia mesta. Jedince si medzi sebou prirodzene rozdelia jednotlivé teritóriá. Projekt chcú opakovať každoročne, po dobu troch rokov. Aby bol efekt dlhodobý, hniezdenie podporia inštaláciou vhodných búdok na strechy výškových budov.
Novým bydliskom dravcov sa stane strecha výškového paneláku na Krušovskej ulici 1626, tzv. Mierovák.
„Na bytovke urobíme hliníkovú vypúšťaciu voliéru, kde budú počas dvoch až troch týždňov umiestnené sokoly,“ prezrádza sokoliar.
Tých plánujú po počiatočnom udomácnení otvoriť a naďalej kŕmiť. „Mesiac a pol až dva mesiace ich budeme kŕmiť holubmi a prepelicami. Následne by mali prirodzene loviť holuby a škorce v meste,“ tvrdí Kováčik.
Neuveriteľné divadlo
Na základe pozorovania a pravidelných návštev zhodnotia, či si už mladí sokolíci vedia potravu zaobstarať samy. Nasadení dravci majú premnožené vtáky v meste nielen loviť pre potravu, ale zároveň ich aj plašiť.