TOPOĽČANY. Svetelné križovatky v Topoľčanoch si vyžadujú zmenu. Zhoršená prejazdnosť sa prejavuje počas pracovných dní najmä v ranných a poobedňajších hodinách.
Vyplýva to z každodennej skúsenosti vodičov, potvrdili to aj výsledky júnového prieskumu statickej a dynamickej dopravy v meste Topoľčany.

Za vypracovanie obsiahlej analýzy dopravnej situácie zaplatila samospráva odborníkom zo Žilinskej univerzity 47-tisíc eur. Vyplývajúce závery a odporúčania chce mesto podľa možností aplikovať v praxi.
Radia zmenu v organizácii života v meste
"Na základe analýzy vyšlo, že križovatky nemajú v poriadku program riadenia. Tri križovatky dokonca vychádzajú ako veľmi ťažko prejazdné," hovorí profesorka Alica Kalašová zo Žilinskej univerzity.
Posudzované križovatky
Tovarnícka/ČSA/Stummerova → trojramenná
Stummerova/Adámiho/Rázusa → štvorramenná
Krušovská/Streďanská/ČSA → štvorramenná
Tovarnícka/Družby/Slobody → štvorramenná
Tovarnícka/Grznára → trojramenná
Na všetkých analyzovaných križovatkách vychádza ranná špičková hodina v rovnakom čase, medzi 7:15 - 8:15, čo je podľa odborníkov veľmi nevhodné.
"Prišli sme k záveru, že by bolo treba, aby sa nejakým spôsobom zmenila organizácia života v meste," prezradila profesorka pri prezentácii výsledkov.
V článku sa dočítate:
- prečo zmeny v organizácii života v meste nevidia reálne,
- akým spôsobom chcú zlepšiť situáciu na križovatkách,
- aké výsledky dosiahli jednotlivé križovatky,
- na ktorých sídliskách sa realizovala analýza statickej dopravy,
- ktoré ulice odborníci zo Žilinskej univerzity odporúčajú zjednosmerniť?
Najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie, ktoré by prinieslo zlepšenie na križovatkách, vidia v zavedení pružnej pracovnej doby vo firmách, úprave otváracích hodín obchodov, či v zmenách začiatku vyučovania.
"Keď idú všetci naraz cielene, križovatky nie sú schopné poňať všetku dopravu. Nehovoriac o tom, že mali by sme potláčať individuálnu dopravu," tvrdí Kalašová.
Vedenie mesta v úpravách pracovných časov a zmenách v začiatku vyučovania cestu nevidí. "Firmy majú tiež svoje zásady, školy majú svoj režim, dôvody, prečo začínajú o ôsmej alebo o trištvrte na osem. Je to aj v nadväznosti na verejnú dopravu," hovorí hovorkyňa mesta Lenka Savarová.
V tejto súvislosti ale vždy komunikujú s novými firmami, ktoré chcú do mesta prísť. Riešenie vidia skôr v technológiách, ktoré si ale vyžadujú väčšiu investíciu.
"Plánujeme zaviesť technológiu na semaforoch, ktorá bude identifikovať, či je tam zápcha, alebo nie je. Budú sa meniť radiče. V prípade, že v tých najrušnejších hodinách, ráno a popoludní bude na križovatkách veľa áut, budú sa tie semafory správať inak," prezradila Savarová.
Pri nečinnosti hrozí preťaženie križovatiek
Dopravno – kapacitné posúdenie na križovatkách realizovali s výhľadom minimálne do roku 2035. V súčasnosti najviac áut prechádza križovatkou ulíc Krušovská, Streďanská a Českloslovenskej armády, ktorá dosahuje nevyhovujúci stupeň kvality.
Za 13 hodín prieskumu do križovatky vstúpilo takmer 20 000 vozidiel. Najvyššia frekvencia vozidiel je na mieste v poobedných hodinách, medzi druhou až štvrtou hodinou poobede.
Rušnosť premávky sa poobede na jednotlivých križovatkách mierne líši. Rozdielne sú i signálne plány s dvoma rôznymi dĺžkami riadiaceho cyklu, ktoré križovatky využívajú na riadenie.
Nevyhovujúci stupeň kvality F, kedy dopyt na križovatke prevyšuje kapacitu, majú s výhľadom do roku 2035 dosiahnuť tri svetelné križovatky. Keby sa nič nezmení, hrozí reálne preťaženie, narastajúce kolóny a extrémne dlhé časy čakania.

"Najlepšia kvalita pohybu je A, najhoršia kvalita pohybu je F, kde neexistuje žiaden pohyb, dopravný prúd stojí," vysvetľuje Kalašová.
Na všetkých svetelne riadených križovatkách odborníci navrhujú zabezpečenie dynamického riadenia a upraviť dĺžky riadiaceho cyklu i zelených signálov.
V križovatke na ulici Tovarníckej a Albína Grznára odporúčajú zmeniť organizáciu dopravy a prebudovať ju na plne svetelne riadenú s dopravne závislým, dynamickým riadením.
Odporúčania využijú v praxi
Štúdia zahŕňala i analýzu statickej dopravy, dynamickej dopravy a smerového prieskumu na určenej ploche mesta. Prieskum statickej dopravy sa realizoval prostredníctvom meracieho vozidla na mestom určených sídliskách Juh, Východ a F, v troch časových intervaloch.
Vypočítaná obsadenosť parkovísk na sídlisku Juh bola 104,8 percenta, na Východe 90 percent a na sídlisku F 105,7 percenta, pričom autá stáli i mimo vyznačených parkovacích miest.
Vo výstupoch Žilinská univerzita rozdeľuje sídliská na niekoľko menších častí, kde jednotlivo analyzujú počet parkovacích miest a v prípade potreby i možnosti rozšírenia.
"Pracujeme na rozšírení regulácie parkovania, zatiaľ do kolektívnej výstavby, kde využijeme odporúčania, ktoré sme zo Žilinskej univerzity dostali," tvrdí primátorka mesta Alexandra Gieciová.