Bývalý policajný dôstojník Peter Chudý stál pri zrode NAKA a pracoval v riadiacich pozíciách viacerých útvarov policajného prezídia určených na boj s organizovaným zločinom.

Rodák z Topoľčian po tridsiatich rokoch služby vyobrazuje reálne udalosti z policajného a kriminálneho prostredia v úspešných detektívnych románoch pod pseudonymom Peter Šloser.
Bývalý kriminalista aj po ukončení služobného pomeru aktívne sleduje dianie v polícií a hodnotí aktuálnu situáciu v bezpečnostných zložkách, ktorá sa dotýka aj jeho bývalých kolegov.
Vaše knihy vyznievajú voči polícii často dosť kriticky. Neobviňujú vás bývalí kolegovia z toho, že znižujú dôveru ľudí voči polícii?
Moje knihy vyznievajú kriticky, aj také sú. Pretože nielen v polícii, ale v celej našej spoločnosti sú ľudia, ktorí svoju prácu nevykonávajú tak, ako by mali. Preto som si povedal, že sa podelím s mojimi čitateľmi nielen o moje pozitívne skúsenosti pri vyšetrovaní zločinov, ale aj o tie negatívne. Poukážem na negatívne stránky a opíšem krivákov, ktorí existujú v polícii.
Bývalí kolegovia ma kontaktujú len s pozitívnymi reakciami. Jedenkrát, keď mala vyjsť nová kniha - Polícia v rukách mafie, kontaktoval ma kolega z NAKA, a vyčítal mi, že názvom knihy hádžem všetkých policajtov do jedného vreca, akoby boli všetci nečestní.
Ja som mu povedal, že je veľmi ďaleko od Bratislavy a nevie, čo sa tam dialo. Keď kniha vyšla a začali sa vznášať obvinenia najvyšším policajným funkcionárom, opäť ma kontaktoval a povedal, že sa mýlil, že o tom nevedel.
Peter Šloser: Profesori zločinu
V najnovšej, v poradí šiestej knihe, s názvom Profesori zločinu, prevádza čitateľov svetom policajného zákulisia a zločinu.
V nekonečnej hre o moc a prevahu odhaľuje praktiky mafie a infiltráciu do samotného jadra policajnej mašinérie a samotného štátu. Prináša zasvätený pohľad do sveta, ktorý pozná z vlastnej skúsenosti a nekompromisne odhaľuje pravdu, ktorú by mnohí chceli zahnať do tmy.
Viaže vás ako bývalého policajta nejaká forma mlčanlivosti?
Policajt pri ukončení služobného pomeru nepodpisuje mlčanlivosť, ale každý by si mal uvedomiť, čo môže povedať. Ja môžem o tom napísať v knihách, iný policajt o tom môže povedať priateľom niekde pri posedení, na dovolenke.
Samozrejme, musí dodržiavať nejakú mlčanlivosť. Hlavne o prípadoch, ktoré nie sú vyšetrené. O tom, čo sa zistilo v procese vyšetrovania a o úkonoch, ktoré sú utajované, ako je odpočúvanie a sledovanie osôb. Každý by si to mal uvedomiť, aby nedal potenciálnym páchateľom do rúk zbraň proti postupom polície.
Pozerajú sa policajti na prípad vždy aj očami zločinca? V knihách sa do ich myslí dostávate často.
Ak chce byť policajt dobrý, pri každej obhliadke miesta činu alebo pri každom oznámení o spáchaní trestného činu a následnom vyšetrovaní, sa musí vcítiť do mysle páchateľa.
Uvažovať tak, ako uvažoval páchateľ, aby odkryl jeho prípravu na trestný čin, zaistil stopy, zabezpečil dôkazy a aby sa mu ho podarilo vypátrať.
Na Slovensku sme boli neraz svedkami aj toho, že za mreže sa dostali nevinní. Lámali ste si niekedy hlavu s tým, či idete pri vyšetrovaní správnym smerom a neobviníte niekoho nevinného?
Pamätám si na jeden prípad, ešte na okresnej kriminálke. Vyšetrovali sme lúpežné prepadnutie, kde dôkazná situácia aj priznanie páchateľa nasvedčovali, že sa skutku dopustil. Skončil vo vyšetrovacej väzbe.
V priebehu vyšetrovania moji kolegovia získali nové informácie o novom páchateľovi. Toho, ktorý bol vo väzbe podrobili vyšetreniu na detektore lži. Stále tvrdil, že spáchal ten skutok, ale po ďalšom dokazovaní sa nám podarilo preukázať, že ho nespáchal a kryl rodinného príbuzného, ktorému hrozilo trikrát a dosť za násilnú trestnú činnosť.
Toto je dôkaz, že aj keď polícia má páchateľa za mrežami, kroky smerujúce k zisteniu skutočného páchateľa nekončia a pracuje sa na prípade aktívne ďalej.
V článku sa dočítate:
- či si lámal niekedy hlavu s tým, či neobvinil nevinného,
- prečo sa čitatelia pri čítaní jeho kníh väčšinou hnevajú,
- akú najzáludnejšiu otázku dostal od čitateľov,
- či sa ho už niekto snažil podplatiť,
- ako hodnotí dianie v polícii dnes,
- či sa dostávajú podľa neho na riadiace funkcie polície nekompetentní ľudia?
Ako hodnotíte dianie v polícii dnes?
Poznám vedenie polície, ktoré momentálne čelí krokom odvolávania. Poväčšine sú to moji bývalí podriadení, ktorých poznám dlhé roky ako čestných a poctivých policajtov, ktorí nie sú úplatní.
Nie je logické, aby teraz niekto tvrdil, že sa nechali ovplyvniť politikmi alebo vyšším záujmom, vznášali obvinenie nevinným ľuďom a nahovárali osoby na nepravdivé výpovede.
V realite, ak sa človek zamyslí, nie je ani možné taký počet osôb, ktoré vypovedajú proti obvineným, vysoko exponovaným osobám, nahovoriť na krivé výpovede. Tí policajti by z toho nič nemali.
Vyšetrovacie úkony, o ktorých niektoré osoby tvrdia, že sú zmanipulované, nevykonáva iba jeden vyšetrovateľ, alebo len tí, ktorí sú momentálne postavení mimo služby. To sú možno desiatky vyšetrovateľov a niekoľkonásobne väčšie množstvo operatívnych pracovníkov.