ŠALGOVCE. Nepochádza síce z voľnej prírody, ale je obdivuhodné, aké rozmery môže jelenie parožie dosiahnuť. Najsilnejšia jelenia trofej v oficiálnych databázach na svete pochádza z topoľčianskeho okresu.
Parožie deväťročného jeleňa, uloveného v samostatnej zvernici v Šalgovciach, o stotinu bodu prekonalo doteraz najsilnejšiu trofej z českej zvernice. Členovia ústrednej hodnotiteľskej komisie ho v októbri ohodnotili na 273,59 bodu CIC.
Historicky najsilnejšou trofejou ulovenou vo voľnej prírode na území Slovenska zostáva tohtoročný jeleň z Poľany, s hodnotou 253,28 bodov CIC.

„Produkcia trofejovej zveri vo zverniciach sa riadi inými pravidlami ako vo voľnej prírode,“ hovorí člen ústrednej hodnotiteľskej komisie Peter Šmehýl, ktorý v rozhovore približuje rozdiely v chove, oceňovaní i v zdravotnej starostlivosti o zver.
Peter Šmehýl je nielen hodnotiteľom trofejí pre CIC, ale i predsedom poľovníckej a hodnotiteľskej komisie obvodnej poľovníckej komory v Topoľčanoch a členom ústrednej komisie pre poľovníctvo, životné prostredie a strelectvo Slovenskej poľovníckej komory. O rekordnej trofeji zo Šalgoviec informoval aj v mesačníku Poľovníctvo a rybárstvo.
Aké boli vaše pocity, keď ste videli parožie po prvýkrát? Predpokladali ste hneď, že pôjde o unikátnu trofej, ktorá sa umiestni na prvých priečkach svetového rebríčka?
Už odhad sily trofeje na jeleňovi pred ulovením dával predpoklad, že sa bude jednať o trofej výnimočnej hodnoty. Mohutnosť parožia, samozrejme, zaujala každého, kto trofej uvidel.
Aká bola reakcia strelca, keď sa dozvedel výsledok hodnotenia?
Reakciu strelca nevieme, nakoľko sa hodnotenia nezúčastnil, ale možno predpokladať, že konečná bodová hodnota ho určite mimoriadne potešila.
Prečo nemôže byť trofej ocenená oficiálnou medailou CIC?
CIC – medzinárodná rada pre poľovníctvo a ochranu zveri je tvorcom bodovacieho systému trofejí voľne žijúcej zveri. Organizácia kladie dôraz na zachovanie kvalitných populácií poľovnej zveri predovšetkým vo voľnej prírode.
Keďže zvernicové a farmové chovy vytvárajú intenzívne podmienky na chov zveri, podmienky s voľnou prírodou sú diametrálne odlišné. Oficiálne hodnotenie trofeje je umožnené aj trofejam z jedincov ulovených vo zverniciach, no takáto trofej musí byť jasne označená ako trofej zo zvernice.
V rozhovore sa dočítate:
- koľko bodov má jelenia trofej, ktorá kraľuje oficiálnym svetovým databázam z voľného revíru a odkiaľ pochádza,
- aké sú prednosti samostatnej zvernice v Šalgovciach, v ktorej sa podarilo odchovať najsilnejšieho jeleňa,
- rozdiel v zdravotnej situácii jelenej zveri vo voľnej prírode a vo zverniciach,
- akými spôsobmi dokážu užívatelia revírov ovplyvňovať výsledky voľného chovu?
Oficiálne ocenenie medailou CIC môžu dostávať iba trofeje zveri ulovenej vo voľnej prírode, čím CIC jasne preferuje chov zveri v prirodzených podmienkach pred kontrolovaným prostredím zverníc.