TOPOĽČANY. Tribečské múzeum v Topoľčanoch za podpory Ministerstva kultúry SR a Nitrianskeho samosprávneho kraja zrealizovalo v mesiacoch október – december 2023 projekt Dvere múzea dokorán III, ktorý voľne nadviazal na úspešné projekty z predchádzajúcich rokov v oblasti neformálneho vzdelávania.
Múzeum už dlhodobo spolupracuje s inštitúciami, ktoré sa starajú o klientov, deti, mládež i dospelých s rôznym zdravotným postihnutím a v spolupráci s nimi organizuje rôzne podujatia.

Vzdelávali sa a tvorili
Predkladaný projekt bol určený na podporu a rozvoj kultúrnych potrieb dospelých osôb so zdravotným postihnutím. Na projekte okrem pracovníkov múzea spolupracovali zamestnanci a klienti Zariadenia sociálnych služieb Horné Obdokovce V KAŠTIELI.
Zámerom projektu bola realizácia interaktívnych aktivít určených na podporu a rozvoj kultúrnych potrieb dospelých osôb so zdravotným postihnutím, či už telesným alebo psychickým.
Po obsahovej stránke projekt zahŕňal aktivity rozdelené do troch tematických programových etáp: prednášky, tvorivé dielne a výstava.
Aktivity boli zamerané na viaceré témy z oblasti prírodných a spoločenských vied, ktoré si vyžiadali uplatnenie rôznych vedomostí a manuálnych zručností.
V priebehu októbra a novembra mali klienti možnosť pracovať s hrnčiarskou hlinou, sadrou, prírodnými materiálmi, včelím voskom, papierom, drôtikmi, korálkami.
Celý projekt ukončuje krátkodobá výstavka zhotovených predmetov na tvorivých dielňach pod názvom Bez bariér, ktorá je nainštalovaná v priestoroch Tribečského múzea v Topoľčanoch od 4. decembra do 29. decembra 2023.
Rozvoj duševných i manuálnych schopností
Cieľom projektu bolo primeranou formou uľahčiť prístup tejto skupiny obyvateľstva ku kultúrnym, historickým či prírodným hodnotám, ktorými múzeum prostredníctvom zbierkových predmetov disponuje a podnetmi získanými z doterajšej spolupráce so seniormi rozvíjať v rámci možnosti ich duševné či manuálne schopnosti.
Dôležitým prvkom bol aj rozvoj environmentálneho cítenia formovaním a podchytením kladného vzťahu k ochrane životného prostredia. Ďalší prínos projektu spočíval v propagácii činností múzea a v priblížení jeho aktivít širšej verejnosti.
Plánované postupy pri realizácii projektu rešpektovali individuálne osobitosti vyplývajúce od veku a aktuálneho zdravotného stavu a podporili pozitívny vzťah k poznávaniu a učeniu sa.
Pri výtvarných námetoch klienti naplno prejavili svoj talent a schopnosť prejavu vnútorného cítenia a videnia, ktoré rozvinuli do podoby kresieb alebo výroby trojrozmerných predmetov.
S pomocou zamestnancov zariadenia sociálnych služieb a pracovníkov múzea vytvorili z rôznych materiálov skutočné umelecké diela na vysokej estetickej úrovni. Projekt prispel k integrácii zdravotne postihnutých ľudí do spoločnosti.
Mgr. Ľubomír Opáth
riaditeľ Tribečského múzea v Topoľčanoch
Autor: Ľubomír Opáth