TOPOĽČANY. Slávna scéna narodenia Ježiša v maštali v meste Betlehem je spodobená v tisícoch variantov, v nespočetných vyhotoveniach remeselníckych, ale aj výtvarníckych. Ožíva každý rok počas Vianoc v kostoloch, na verejných miestach i v domácnostiach.

Tradícia stavania betlehemov je staršia ako zdobenie stromčeka. Rozšírila sa z Talianska najskôr v podobe živých betlehemov v kostoloch. Založil ju František z Assisi – zakladateľ františkánskeho rádu, ktorý v roku 1 223 pri oslave narodenia Krista postavil v jaskyni živé jasle so zvieratami a ľuďmi.
Napodobnením situácie opísanej v Biblii chcel František upozorniť ľudí na maximálnu chudobu, v ktorej sa Ježiš rozhodol prísť na svet. Táto tradícia natoľko zapôsobila na ľudí, že sa z talianskej dedinky rozšírila do celého sveta a aj po smrti Františka z Assisi slávnosť pri betleheme napodobňovali.
Betlehemy zo súkromnej zbierky i múzea
Viac ako 80 betlehemov zo zbierkového fondu Tribečského múzea, ale aj od súkromného zberateľa Ľuboša Absolona, majú možnosť vidieť návštevníci Tribečského múzea v Topoľčanoch.
Cieľom výstavy je poukázať na to, aké rôzne typy betlehemov existujú ako aj navodiť návštevníkov na pokojnú a priateľskú atmosféru a zdôrazniť tak myšlienku duchovnej spolupatričnosti a víťazstva betlehemského svetla nad tmou neprajnosti.
Premiéru na verejnosti má na tejto výstave predovšetkým výber betlehemov zo súkromnej zbierky Ľuboša Absolona, ktorý zbiera betlehemy už niekoľko rokov a má ich už pomerne veľkú zbierku na svojej chalupe na Skýcove.
Medzi najexotickejšie patria betlehemy z Izraela a Afriky, ako aj rôznorodé stvárnenia Ježiška v jasličkách z Peru. Návštevníci budú môcť vidieť aj najmenší betlehem veľkosti zápalkovej krabičky alebo sa potešiť stromčekom ozdobeným malými betlehemami.
Tradičné i nové, obdivovať môžete betlehemy z rôznych materiálov
Zo zbierky Tribečského múzea je na výstave prezentovaný napríklad banskoštiavnický betlehem zo začiatku minulého storočia, ale aj úplne nový betlehem zo šúpolia, ktorý pribudol do zbierkového fondu múzea tento rok od pani Renáty Raučinovej z Prašíc.
Všetky prezentované betlehemy sú vyrobené z rôznych materiálov – drevené, textilné, keramické, zo šúpolia, háčkované či paličkované, upečené z medovníkového cesta, odliate z kovu a iné.
Samozrejme nebudú chýbať ani naše tradičné slovenské betlehemy od majstrov rezbárov z nášho topoľčianskeho a partizánskeho okresu, ktorých práce obohacujú zbierku Tribečského múzea o výnimočné a precízne kúsky.
Výstava ,, Symbol Vianoc“ prebieha v termíne od 23.11. 2023 do 10.januára 2024 vo výstavných priestoroch Tribečského múzea.
Mgr. Barbora Kováčiková Bartová, PhD.
Tribečské múzeum v Topoľčanoch
Autor: Barbora Kováčiková Bartová