TOPOĽČANY. Stará poliklinika v Topoľčanoch sa dočkala pozornosti. Chátrajúcej pamiatke hrozilo definitívne uzavretie, dnes sa hovorí o jej obnove.
Polikliniku sa rozhodol prevádzkovať Nitriansky samosprávny kraj. Krajskí poslanci schválili zriadenie rozpočtovej organizácie Poliklinika Nitrianskeho samosprávneho kraja Topoľčany na svojom decembrovom rokovaní.

Model sa im osvedčil
Budovu, ktorá roky chátrala, mala dlhodobo v prenájme topoľčianska nemocnica. Začiatkom roka lekárom a ďalším nájomníkom rapídne zvýšili nájom.
V apríli oznámili zámer ukončiť zmluvy s nájomníkmi a budovu na jeseň uzavrieť.
„Vzhľadom na extrémny nárast cien energií o zhruba 160 percent a obsadenosť budovy, ktorá je na úrovni približne 20 percent, nie sme schopní udržať jej chod a dotovať ho z príjmu nemocnice od zdravotných poisťovní, vyjadril sa v tom čase riaditeľ topoľčianskej nemocnice Viktor Dudáš.
Predstavitelia kraja sa vtedy rozhodli situáciu riešiť. „Ja nedopustím, aby táto poliklinika zanikla. Práve naopak, budeme sa snažiť ju udržať a skvalitniť,“ ubezpečil doktorov pri stretnutí župan Branislav Becík.
Do nájomných vzťahov medzi nemocnicou a poliklinikou tak od 1. marca vstúpi krajom novozriadená poliklinika.
"Nitriansky samosprávny kraj má dve polikliniky, v Štúrove a v Šali. Tento model realizácie zdravotníctva z pohľadu samosprávneho kraja sa nám mimoriadne osvedčil," tvrdí riaditeľ úradu Peter Privalinec. V budove chcú udržať existujúcich nájomníkov a vytvoriť vhodné podmienky na prilákanie nových lekárov.
Pamiatkové hodnoty diela neznámeho autora
Na zdravotnícke účely budova slúži od roku 1952, keď sa z budovy Okresnej sociálnej poisťovne stal Okresný ústav národného zdravia.
Počas zlatých rokov polikliniky v plne obsadenej budove fungovalo viac ako 60 ambulancií.
Dnes zíva prázdnotou. Lekári postupne odišli a usadili sa v zariadeniach a poliklinikách roztrúsených po celom meste.
Priestory už nepôsobia tak reprezentatívne ako kedysi, budova si vyžaduje drahú rekonštrukciu. Nie je len extrémne energeticky náročná, je v zlom technickom stave a má nevyhovujúce dispozičné riešenie.
Funkcionalistická stavba zo 40. rokov minulého storočia bola navyše spolu s oplotením vyhlásená v roku 2021 za národnú kultúrnu pamiatku.
V článku sa dočítate:
- čím je budova unikátna,
- koľko financií vyčlenili na topoľčiansku polikliniku,
- aké sú kvalifikačné predpoklady na obsadenie funkcie riaditeľa,
- prečo sa nejedná primárne o investíciu do zdravotníctva?
Podľa pamiatkarov je hodnotným architektonickým dielom zatiaľ neznámeho autora. "Napriek lokálnym stavebným úpravám možno objekt vyhodnotiť ako pôvodný, autentický a veľmi dobre zachovaný," hovorí Richard Pročka z Krajského pamiatkového úradu V Nitre.
"Pôvodná sa zachovala väčšina konštrukcií, zachované je dispozično-priestorové riešenie, celková skladba architektonických hmôt, nemálo pôvodných prvkov architektúry a súčastí architektúry, napríklad dverné a okenné výplne aj s kovaniami, či zábradlia. Niektoré sú hodnotné nielen svojim dizajnom, ale aj technickými riešeniami," dodáva.
Unikátnymi sú i pôvodné materiály a povrchové úpravy ako sú liate podlahy, obklady sien, či omietkové vrstvy a rôzne ďalšie súčasti architektúry, napríklad osvetľovacie telesá, vypínače a elektrické zásuvky.
Budovu plánujú zrekonštruovať
Kraj je pripravený objekt zrekonštruovať. V rozpočte na budúci rok už na tento účel vyčlenil prvých 400-tisíc eur. Jedna tretina sumy je určená na bežné výdavky, 300 tisíc použijú na kapitálové výdavky.
"Počítame s tým, že hneď, ako bude poliklinika oficiálne zriadená, začneme celý objekt rekonštruovať, samozrejme, za podmienok pamiatkového zákona a ďalších predpisov," vysvetlil Privalinec.

Zároveň schválili vyhlásenie výberového konania na obsadenie funkcie riaditeľa novozriadenej polikliniky na päťročné funkčné obdobie.
Kvalifikačné predpoklady na obsadenie funkcie riaditeľa:
- vysokoškolské vzdelanie II. stupňa,
- 5 rokov praxe v oblasti zdravotníctva alebo 3 roky riadiacej praxe,
iné požiadavky:
- bezúhonnosť,
- znalosť predpisov v príslušnej oblasti,
- organizačné a riadiace schopnosti,
- štruktúrovaný dokument obsahujúci najmä, nie však výlučne, prezentáciu ekonomického, personálneho a programového rozvoja organizácie na najbližšie 3 roky (predpokladané príjmy, výdavky, plánované akcie, prípadné personálne opatrenia a iné) „projekt rozvoja organizácie“,
- znalosť štátneho jazyka
(NSK)
Lekárka a krajská poslankyňa Monika Kolejáková ocenila snahu zachrániť ambulancie, ale poukázala na fakt, že náklady na opravu pamiatky nebudú malé.
"Treba si tiež uvedomiť, že toto nie je investícia do zdravotníctva, ale do stavebníctva a prenájmu. Ak chceme zabezpečiť viac ambulancií a generačnú obmenu lekárov, musíme vytvoriť rovnováhu medzi investíciami do pracovných miest a do stavebníctva," dodala Kolejáková.
Primárne by sa podľa nej malo investovať do pracovných miest v zdravotníctve.