Technologickým vybavením patrí k najmodernejším školám Slovenska

Do zariadenia a rekonštrukcie dielní investovali viac ako milión eur.

(Zdroj: (PV))

TOPOĽČANY. Odborné učilište, ktoré od roku 1972 vychovávalo stolárov a čalúnnikov pre nábytkársky podnik MIER Topoľčany, oslávilo minulý rok polstoročie.

Cieľom Strednej odbornej školy drevárskej v Topoľčanoch ako centra odborného vzdelávania a prípravy pre spracúvanie dreva a výrobu nábytku je dosahovať kvalitné vzdelávanie v tej najlepšej študijnej atmosfére. V tomto školskom roku na škole študuje 234 žiakov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si aj: Trom križovatkám hrozí preťaženie. Doprave v Topoľčanoch má pomôcť dynamické riadenie Čítajte 

Na rozvoji strednej odbornej školy sa veľkou mierou podieľa riaditeľ Miloš Bobula, ktorý sa neváha pustiť do akékoľvek realizovateľného projektu, či návrhu. Vedomý si je však i svojich limitov. „Je chybou, aby bol niekto v riadiacej pozícii dlhšie ako desať rokov,“ tvrdí riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Špičková technická vybavenosť

Úroveň vzdelávania zvyšuje škola s viac ako 50-ročnou históriou aj neustálou modernizáciou. Dielne školy prešli rekonštrukciou v rámci projektu IROP – Odborné vzdelávanie SOŠ drevárskej – úspech v praxi. Dnes svojou vybavenosťou patria medzi najmodernejšie na Slovensku.

Projekt v oblasti integrovaného regionálneho operačného programu sa podarilo ukončiť v priebehu tohto roka. Viac ako milión eur použili na kompletnú rekonštrukciu dielní odborného výcviku, na stavebné úpravy, na rozvody elektrickej energie, odsávania, úpravy podláh, výmeny svetlíkov a následne nákup a inštalácie strojnotechnologických zariadení ako sú 5-osé obrábacie CNC centrum, 3-osé frézovacie CNC, širokopásová brúska CNC, olepovačka bočných plôch CNC, ploter a gravírovací laser.

„Laser sa momentálne využíva najviac, pretože teraz sú žiadané vianočné ozdoby. Využívajú ho všetky odbory, od stolárov až po mechanikov počítačových sietí,“ hovorí Martin Boldiš, zástupca riaditeľa za praktické vyučovanie. „Z nových strojov, druhým najpoužívanejším je 5-osé obrábacie CNC centrum, kde sa učia technici CNC a technici drevostavieb. Vo veľkom sa na výrobu nábytku využíva aj nárezové centrum CNC a vŕtacie centrum,“ dodáva.

Pre uľahčenie manipulácie s materiálom sú súčasťou projektu elektrické nízko-zdvižné vozíky a vysokozdvižný vozík. Vďaka obrovskej investícii sa podarilo zabezpečiť modernejšie formy praktického vyučovania, odborného vzdelávania a odbornej praxe, čo umožňuje lepšie zvládnutie prechodu žiakov do praxe.

SkryťVypnúť reklamu

Drevárske dosky

Škola sa prispôsobuje dobe a požiadavkám trhu práce, ktorý prináša nové profesie a povolania v súvislosti s rozvojom spoločnosti, a preto chce poskytnúť také študijné odbory, ktoré momentálne umožňujú najlepšie uplatnenie a pracovné príležitosti absolventom štúdia.

O živote školy sa záujemcovia viac dozvedeli aj počas dňa otvorených dverí pod názvom Drevárske dosky, ktorý sa konal 7. decembra. Jednotlivé odbory sa prezentovali v škole i na vybraných pracoviskách v školských dielňach. Žiaci základných škôl si mohli vyskúšať i súťažiť vo výrobe vtáčích búdok či v kresbe.

„Zo strany žiakov sme videli záujem najmä o odbor mechanik počítačových sietí, o drevárske odbory trocha menej. Zaujala ich ale tvorba interiéru a nábytku, kde si navrhujú interiér a kreslia v programoch,“ prezradil Martin Boldiš.

SkryťVypnúť reklamu

Čalúnnikov chcú, chýba záujem žiakov

Vedomosti a zručnosti žiaci nadobúdajú nielen v samotnej škole, ale aj v školských dielňach a v drevárskych a nábytkárskych firmách.

Vedenie školy dnes najviac trápi klesajúci záujem o učebné odbory. Napriek veľkému dopytu zo strany zamestnávateľov, prihlášky ubúdajú. Odbor čalúnnik sa pre nedostatok žiakov nepodarilo otvoriť už niekoľko rokov.

„Myslím, že čo sa týka vybavenosti, sme na špičke. Naposledy prišli šijacie stroje značky JUKY, programovateľné poloautomaty pre čalúnnikov. Myslím, že také stroje, ako máme dnes, nemajú ani v mnohých firmách. Žiaľ, čalúnnika už nemáme roky. Zo strany zamestnávateľov dopyt je, firmy ich chcú, ale žiaci sa nehlásia,“ hovorí Daniela Minarovičová, ktorá na škole vyučuje už dvadsať rokov.

V rámci trojročných odborov, ktoré končia výučným listom, majú študenti možnosť pokračovať nadstavbovým štúdium Podnikanie v remeslách a službách, ktoré končí maturitným vysvedčením.

Motivácia prichádza nielen v podobe najnovšieho vybavenia, ale i v možnosti duálneho vzdelávania. „Oba odbory, stolár i čalúnnik, sú aj duálne odbory. To znamená, že môžu praxovať vo firmách. V Topoľčanoch je to pre stolára firma Decodom, Europlac a Sofa Trend, kde môžu praxovať i čalúnnici,“ hovorí zástupca riaditeľa.

V rámci duálneho vzdelávania absolvujú žiaci odborný výcvik vo viacerých školou zazmluvnených firmách. Zapojiť sa môžu aj študenti maturitných odborov technik CNC a technik drevostavieb. Možnosť duálneho vzdelávania či praxe majú aj v okolitých mestách.

Práve duálne vzdelávanie, prepojenie teórie s praxou, ako aj zapojenie zamestnávateľov do vzdelávacieho procesu má významnú úlohu v príprave budúcich absolventov a zvyšuje úroveň ich praktickej prípravy.

Zamestnávatelia žiakom poskytujú finančné i hmotné zabezpečenie a oni majú zároveň možnosť sledovať a overovať si ich zručnosti priamo vo výrobnom procese. Títo žiaci majú potom vysokú pravdepodobnosť získať pracovnú zmluvu u svojho zamestnávateľa.

Zatiaľ nesplnenou túžbou učiteľov je nájsť partnerskú školu v zahraničí, aby mohli žiakom dopriať výmenné pobyty.

Zo skúseností študentov

„Posledné štyri roky sa škola veľmi posunula, čo sa týka technológií, počítačov, 3D tlačiarní. Momentálne sme dostali Raspberry Pi, čo sú mikropočítače, dostali sme roboty na programovanie s robotickou rukou, začína sa pomaličky učiť 3D modelovanie,“ pochvaľuje si študent štvrtého ročníka odboru mechanik počítačových sietí Alexander Krobot.

„Od budúceho roku sa bude meniť programovanie. Starý program Lazarus vystrieda Python, JavaSkript a Scratch, “ dodáva Krobot, ktorému je ľúto, že ukončuje štúdium.

Úroveň vyučovania hodnotí na výbornú. Spokojný je s kolektívom, učiteľmi i majstrami. „Sme veľmi dobre vybavení, zabezpečení, aj umiestnení,“ vymenúva mechanik počítačových sietí výhody štúdia.

„Vieme pomôcť žiakom, ktorí sa sem chcú dostať. Týždeň pred prijímacími skúškami máme prípravu, čo je za mňa výborná vec,“ hovorí Krobot. Zároveň ale podotýka, že škola dáva základ ako každá iná škola: „Keď chce byť človek úspešný, musí chcieť a učiť sa aj doma.“

„Čo mi možno trocha chýba je, aby sme mali rovno vyhlášku 21 a nemuseli sme si ju dorábať,“ vysvetľuje mechanik s tým, že získanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti elektrotechnika by považoval za obrovskú výhodu. „Privítal by som aj možnosť spraviť si v rámci školy Cisco CCNA certifikát,“ navrhuje šikovný študent.

Postupne rastie záujem dievčat

Tvorba nábytku a interiérov je jediný umelecký odbor, ktorý je ukončený len maturitou, bez výučného listu. Študentov prijímajú na základe talentových skúšok. „Skúšky sú dosť ľahké a učitelia vám s nimi veľmi radi pomôžu. Venujeme sa ako papieru, tak aj počítačovým programom, najmä 3D programom AutoCAD a TurboCAD,“ hovorí Alexandra Arvayová.

Počas prvých troch rokov štúdia absolvovala i dvojtýždňové praxe vo firmách. „Myslím, že je to dobrý základ. Už viem, ako fungujú ľudia a vzťahy v tých firmách,“ hovorí. Odbor sa podľa nej za posledné roky dosť zlepšil. Pracujú viac na počítačoch, v škole pribudli grafické tablety, ktoré považuje za veľkú pomoc.

„Venujeme sa aj výrobkom samotným, snažíme sa ich zrealizovať v dielňach. Podľa nových osnov, aj my už môžeme pracovať na jednotlivých strojoch, aby sme vedeli, čo všetko musíme podniknúť, keď chceme vytvoriť napríklad jednu stoličku,“ hovorí študentka tvorby nábytku a interiérov.

Škola podľa nej poskytuje dobrý základ aj pre dievčatá, hoci tvoria výraznú menšinu. „Táto škola nebola mojou prvou voľbou, chcela som ísť na konzervatórium,“ priznáva Arvayová. „Ale keby viem a lepšie počujem žiakov z tejto školy predtým, a vidím čo robia, určite by som si hneď vybrala túto školu,“ hovorí študentka.

Tvorbu nábytku berie ako umenie

„Za mňa je to veľmi dobrý základ do života. Veľa firiem má nedostatok šikovných zamestnancov, navyše je to dobre platená práca. A pokiaľ sa niekto chce venovať niečomu inému, založiť si vlastnú živnosť alebo firmu, určite by sa uživil,“ hovorí Ondrej Šulek, žiak tretieho ročníka v odbore technik drevárskych CNC zaradení.

Sám si chce po ukončení štúdia založiť živnosť a vyrábať alternatívny nábytok. Oceňuje krásu dreva, prirodzeného materiálu, ktoré má množstvo využití.

„Tvorbu nábytku beriem ako umenie. Chcem využiť materiál, ktorý by niekto iný zahodil, a vdýchnuť mu nový život,“ dodáva študent z Nového Mesta nad Váhom. V štúdiu plánuje pokračovať na Technickej univerzite vo Zvolene.

Deti len neučia, ale aj vychovávajú

Život v škole sa neskladá len z vyučovacích hodín, ale aj z množstva iných aktivít, ktoré formujú mladých ľudí.

„Deti len neučíme, ale ich aj vychovávame, zapájame ich do rôznych akcií, do charity. Ukazujeme im, že niektorí ľudia sa majú aj horšie ako oni. Robili sme rôzne druhy projektov, ktoré sa týkali aj pomoci iným,“ približuje Daniela Minarovičová.

V žiakoch sa snažia budovať lásku k životnému prostrediu. Za školou vybudovali v spolupráci s CEEV Živica Záhradu, ktorá učí, a každoročne sa zapájajú do rôznych enviroprojektov.

"Tento rok sme sa pripojili do projektu Zdravie a bezpečnosť v školách, voláme rôznych odborníkov, ktorí žiakom prednášajú,“ približuje učiteľka.

Prečítajte si aj: Topoľčany zvyšujú poplatok za smeti i dane. Mestu končí výhodná zmluva na energie Čítajte 

Drevená lavička s názvom Zo srdca pre Topoľčany na Námestí M. R. Štefánika pred budovou topoľčianskej radnice pochádza tiež z dielne školy. Žiaci nadviazali spoluprácu aj so ZOO Bojnice, kde zhotovili hmyzí hotel. Ďalší hmyzí hotel inštalovali v areáli ZŠ Škultétyho v Topoľčanoch.

Chlapci a dievčatá sa zúčastňujú množstva športových súťaží. Nielen študenti, ale i zamestnanci môžu využiť vynovenú posilňovňu. Škola z dotácie Nitrianskeho samosprávneho kraja vybudovala i krásny športový areál – multifunkčné ihrisko, ktoré slúži pre potreby SOŠ drevárskej v Topoľčanoch, ako aj pre obyvateľov mesta.

MARKETING

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 146
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 314
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 065
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 467
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 275
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 023
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 004
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 474
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Dušan "DUSSKY" Vlnka

Je rocková, má grády. Vypočujte si ju priamo v článku.


1
Oslava Medzinárodného dňa Rómov v Topoľčanoch.

V komunite oslávili Deň Rómov.


2

Zamerali sa aj na cestnú premávku.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu