TOPOĽČANY. Mestskí úradníci majú k dispozícii nový, nápomocný systém, ktorý chcú do určitej miery sprístupniť i obyvateľom. Digitálny geomodel Topoľčian predstavuje mapu mesta, do ktorej sú premietnuté najrôznejšie informácie.
"Projekt by mal slúžiť v prvom rade na to, aby mal mestský úrad okamžitú informáciu o všetkých svojich častiach a objektoch v meste. Dlhodobým cieľom je aj sprístupnenie modelu občanom," hovorí Peter Brloš, vedúci odboru služieb mesta.

Prostredníctvom neho si ľudia budú môcť pozrieť, kde sa nachádzajú parkoviská, smetné koše, aká je výbava ihrísk a mnohé ďalšie informácie. Vyznačené sú v ňom i objekty, cesty, verejná zeleň, lampy verejného osvetlenia, lavičky či iný drobný mobiliár.
Údaje porovnávajú s realitou
Projekt spustili už v jarných mesiacoch minulého roku. Prvou fázou bolo podrobné monitorovanie mesta a mestských častí vozidlom, ktoré nafotilo a natočilo videozáznam. V systéme nájdeme zmapované celé mesto aj audiovizuálne.
V letných a jesenných mesiacoch prebiehala implementácia získaných údajov do systému. Momentálne prebieha fáza porovnávania a dopĺňania reálnych údajov, ktoré boli v nezrovnalosti s údajmi samosprávy. V praxi to znamená, že prebieha zisťovanie rozporov napríklad v počte lavičiek či stĺpov verejného osvetlenia zaevidovaných v majetku mesta.
Projekt za viac ako 200-tisíc eur je financovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja. Mesto na povinnú spoluúčasť vyčlenilo 5 percent sumy z vlastných zdrojov.
V článku sa dočítate:
- aké vylepšenie prináša nový digitálny geomodel mesta v porovnaní s predchádzajúcim,
- prečo chcú systém prepojiť s územným plánom,
- aké informácie zverejniť nemôžu?
Do mapy chcú premietnuť územný plán
Digitálny geomodel nie je úplnou novinkou. Nadväzuje na už existujúci systém, ktorý mestský úrad využíva. "Mestský úrad disponuje už niekoľko rokov takzvaným SmartMap systémom, čo je v podstate trocha zjednodušený model Topoľčian, kde už sú premietnuté niektoré informácie o infraštruktúre mesta," vysvetľuje Peter Brloš.