KRUŠOVCE. Krušovský kostolík získal nový, atypický vzhľad. Pri pohľade z rôznych uhlov by sa mohlo zdať, že sa jedná o dve odlišné stavby. Každá vyzerá ako z iného storočia. Takmer polovici kostola prinavrátili pôvodnú stredovekú podobu, zvyšná časť získala barokový šat.
Obnovou prešla celá fasáda budovy. Reštaurátori odokryli a zreštaurovali historický povrch omietky, vrátane románskych okien, ktoré boli v minulosti zamurované. Stredoveký kostol ich mal pôvodne šesť z každej strany lode. Spolu dvanásť okien zodpovedajúcich dvanástim apoštolom. Polovici z nich vrátili autentickú podobu.

Farba kostola sa počas storočí menila
Severnú vežu obnovili zo severnej a východnej časti do podoby, ktorú mala v 13. storočí. „Predpokladá sa, že medzi vežami sa nachádzala rozeta, čiže kruhové okno, ktoré románske kostoly zvykli mávať,“ hovorí reštaurátor Martin Mikuláš. Túto časť dnes pokrýva renesančné murivo.
Okrová farba fasády, ktorú použili, namiešali podľa farby, ktorú mal kostol v 18. storočí. Zistiť nedokázali len pôvodný odtieň sokla, na ktorom sa nezachovali zvyšky omietky.
Zvolili preto farbu, ktorá vizuálne neruší celok. Pôvodnú farebnosť možno pozorovať i v analytickej sonde na južnej fasáde lode, kde vedľa gotického okna je odkrytá časť fresky slnečných hodín z 18. storočia.
Farba kostola sa časom menila. Svetlú okrovú v 19. storočí nahradila tmavohnedá, neskôr svetlohnedá. „V secesii bol kostol zelený, taký olivový. To bola taká módna farba okolo roku 1912,“ hovorí reštaurátor.
V článku sa dočítate:
- prečo pôvodne nebol v pláne taký veľký rozsah stredovekej prezentácie,
- čím je románsky kostolík na Slovensku unikátny,
- aké problémy poznačili stavbu?
Murivo kedysi recyklovali
Pozornosť je pri odkrývaní historických pamiatok dôležitá. Pri otváraní románskych okien našli na gotických tehlách stopy psov, ktorí im po nich pri výrobe postúpali. „Čiže máme odtlačky psov zo začiatku 16. storočia," načrtol reštaurátor.