TOPOĽČANY. Súkromné lavičky na Starom cintoríne v Topoľčanoch sa stanú minulosťou. Mesto po opakovanom upozorňovaní vyzvalo občanov k ich odstráneniu. Rovnaký osud čaká aj skrinky na náradie.
"Uvedené predmety svojim vzhľadom i materiálovým riešením znevažujú charakter národnej kultúrnej pamiatky," stojí na ozname umiestnenom na bráne cintorína.

Všetky prvky drobného mobiliáru, ktorých umiestnenie nebolo schválené, požadujú odstrániť na základe výzvy Krajského pamiatkového Úradu v Nitre z roku 2020. Spúšťačom procesov boli námietky pamiatkárov voči mobiliáru, ktorý vo väčšine prípadov pôsobí nedôstojne.
Posledný termín, dokedy mal byť mobiliár odstránený stanovili do konca minulého roka. Niektoré prvky už z cintorína zmizli, iné sa stále nachádzajú na svojich miestach.
Ľudia, ktorí cintorín navštevujú sporadicky informáciu zachytiť nemuseli, ďalší s odstránením vybudovaných lavičiek nesúhlasia.
Niektoré lavičky sú v dezolátnom stave
Mnohé z lavičiek už svojmu účelu neslúžia. Najmä tie rozpadnuté a ošarpané narúšajú vzhľad miesta posledného odpočinku.
Značná časť mobiliáru bola osadená nájomcami hrobových miest, ktorí už nežijú a nikto sa nestará ani o hrobové miesto.
Opakom sú tie, o ktoré sa majitelia vzorne starajú a sú pravidelne využívané.
Svojmu účelu roky slúži, musí preč
Za lavičku pri hrobe svojich najbližších zosnulých sa rozhodla zabojovať dôchodkyňa Beáta Hrončoková.
"Lavička umiestnená na tomto mieste nijako neprekáža v prístupe k vedľajším hrobovým miestam, ani svojim vzhľadom neznevažuje a nenarúša estetický vzhľad cintorína," argumentuje v žiadosti adresovanej mestu o povolenie umiestnenia lavičky.
Kamenná lavička vyrobená v súlade s priľahlým náhrobkom vyzerá, že tvoria jeden celok. Na miesto ju podľa nej osadili v čase, keď ešte cintorín nebol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
„Starý cintorín bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1991. Lavička bola osadená najskôr v roku 2001, kedy bol pochovaný zosnulý do predmetného hrobu,“ oponuje Peter Brloš, vedúci Odboru služieb mesta. Dôvodov na odstránenie je podľa neho viac.
Prenajať možno len hrobové miesto
Za hlavný dôvod, pre ktorý je lavičku potrebné odstrániť, označil správca cintorína jej umiestnenie. Nachádza sa totiž mimo prenajatého hrobového miesta.
Na základe povinnosti mať právny vzťah k miestu, kde sa vykonávajú stavebné úpravy, ju rovnako, ako mnohé ďalšie, umiestnili protiprávne a s rizikom sporu.
Dôchodkyňa sa nebráni ani prenájmu časti pozemku, na ktorom sa jej mobiliár nachádza. Pre niekoľko desiatok centimetrov nechce prísť o lavičku. Všeobecné záväzné nariadenie mesta Topoľčany ale nepozná iný prenájom ako hrobového miesta.
"Protiprávny stav spočíva v tom, že drobné prvky mobiliáru sú umiestnené úplne mimo nájomných plôch, ktoré sú určené na hrobové miesto. Okrem toho, že nie sú jednotné a narúšajú vzhľad, nachádzajú sa na verejnom priestranstve. Obmedzujú v činnosti aj iných a prekážajú pri údržbe cintorína," vysvetľuje Brloš.
Hromadné povoľovanie takéhoto mobiliáru by podľa neho spôsobilo znefunkčnenie prevádzky a údržby cintorína.
Krajský pamiatkový úrad v Nitre v rozhodnutí uviedol, že v prípade už osadenej lavičky nie je príslušným orgánom na konanie. Zámer obnovy kultúrnej pamiatky je zatiaľ v štádiu prípravy.
Návrh jednotného typu lavičky
Referentka Odboru služieb mesta Soňa Šrámková hovorí, že niektorí občania si zvolili cestu výroby menšieho náhrobného kameňa, aby im vyšlo miesto na lavičku.
V prípade, že mesto zváži cestu vytvorenia dizajn manuálu na drobný mobiliár Eva Gažiová, vedúca pracoviska Krajského pamiatkového úradu v Topoľčanoch, navrhla vytvoriť jednotný typ lavičky.
Avšak predovšetkým sa to má týkať nového cintorína.
"Hlavnými dôvodmi, prečo na starom cintoríne je takýto mobiliár neprípustný. Okrem toho, že je to národná kultúrna pamiatka a vlastník nedal povolenie na osádzanie mobiliáru, sú to predovšetkým stiesnené pomery a zlá dostupnosť hrobových miest," ozrejmuje Brloš.
Odstránenie uhradia nájomcovia hrobových miest
Hoci sa na ozname píše, že po stanovenom termíne bude mobiliár odstránený mestom, ako správcom pohrebísk, Brloš dodáva, že presný časový harmonogram ani postup určený nemajú.
"Výzva na odstránenie bola zverejnená na stránke mesta, vo vývesnej tabuly na Starom cintoríne, s dostatočne dlhým termínom na odstránenie tohto mobiliáru, preto sa v najbližších dňoch pristúpi priamo k jeho postupnému odstraňovaniu," upozorňuje.
Mobiliár bude odstránený na náklady nájomcov hrobových miest, pri ktorých bol umiestnený. Prevziať si ho a uhradiť náklady za odstránenie môžu v areáli Mestských služieb Topoľčany.
Nedostatok miest na sedenie v blízkosti hrobov
Starším ľuďom, ktorí sú pravidelnými návštevníkmi cintorínu, budú miesta na posedenie chýbať. Napriek tomu, že v rámci cintorína sú umiestnené lavičky, ktoré môžu návštevníci pohrebiska využívať, dôchodkyňa nepovažuje ich rozmiestnenie a počet za dostačujúci.
Na cintoríne sa nachádza jedenásť mestských lavičiek. Až na jednu sú všetky umiestnené pozdĺž ústredného širokého chodníka.
Najbližšia sa od miesta posledného odpočinku rodičov a manžela dôchodkyne nachádza približne 25 metrov vzdušnou čiarou. Pri návšteve oceňuje práve pocit bezprostrednej blízkosti. Po úmrtí manžela chodí na cintorín pravidelne a možnosť posedieť si pri tichom rozhovore a modlitbe je pre ňu neoceniteľná.
Pod lavičkou má umiestnenú aj plechovú skrinku s náradím na údržbu hrobu. Všetko so sebou pravidelne nosiť z domu považuje za ďalšiu komplikáciu.
Nie každý má z dôvodu tesnej blízkosti hrobov vôbec možnosť si miesto na sedenie alebo skrinku vybudovať. Podľa zástupcov mesta, ktorí sa zúčastnili osobného stretnutia pri hrobe, by preto nebolo spravodlivé, aby niekomu túto možnosť povolili, zatiaľ čo iní ju vôbec nemajú.