Slovenka s prezývkou La Manche sa chce opäť pokúsiť zdolať kanál medzi britskými ostrovmi a európskym kontinentom. Plánuje pokoriť slovenský rekord a v studenej vode preplávať trať dlhú 36 kilometrov.
INGRIDA NECHALOVÁ sa plávaniu venuje od detstva. Jej prvý pokus zdolať Lamanšký prieliv v roku 2020 skončil neúspešne. Plány jej prekazili nepriaznivé morské prúdy a zima.
Plavbu v 18-stupňovej vode musela predčasne ukončiť po vyše 11 hodinách. Zostávalo jej zdolať poslednú štvrtinu trasy.

Členka združenia otužilcov – ľadových medveďov a diaľková plavkyňa z Topoľčian sa napriek prvotnému neúspechu nevzdáva. Jej snom je zdolať maratónsku plaveckú výzvu Sedem oceánov.
Pri prvom pokuse preplávať kanál La Manche ste na seba upútali pozornosť najmä tým, že ste plávali takmer nahá. S ušľachtilou myšlienkou poukázať na potrebu záchrany stromov ste si telo pomaľovali stromami. Plánujete podobný počin aj tento rok?
Určite áno. Chcem byť opäť pomaľovaná ako strom a spraviť aj zbierku za týmto účelom. Určite peniaze, ktoré sa vyzbierajú, použijem na výsadbu stromov alebo na kúpu lesov.
Čo môže mať človek pri plávaní cez preliv na sebe? Nebolo by vhodné zvoliť si do ľadovej vody skôr neoprénový oblek?
Dovolené nie je nič navyše, jedine plavecká čiapka, plavky a okuliare. Žiadne neoprénové pomôcky, topánky či rukavice. Ale voda nie je studená, začne byť až po niekoľkých hodinách.
Aké podmienky ešte musí plavec splniť, keď chce výzvu zdolať? Predpokladám, že na plavbe sa nemôže zúčastniť ktokoľvek.
Treba predtým vydržať šesť hodín vo vode, ktorá má 15,5°C, mať dvoch svedkov a doklad o tom poslať do Channel Swimming Association (asociácia, ktorá osvedčuje, že preplavba sa konala za presne určených podmienok, pozn. red.)
Koľko kilometrov máte v rámci prípravy na svojom konte odplávaných?
Trénovala som určite menej ako ostatní plavci, ktorí sa pripravovali na kanál La Manche, pretože som odplávala pol života. Každý plavec je individuálny, a tak príprava každého plavca je iná. Nič ale nie je nemožné.
V článku sa dočítate:
- akým spôsobom plavci jedia,
- koľko ju vyšiel predchádzajúci pokus a ako zháňala peniaze,
- kedy pocítila nechuť k vode a celkovo k plávaniu,
- akým aktivitám sa venuje viac, aby tentokrát uspela,
- prečo je podľa nej film Nyad nepresný?
Ako telo reaguje na takú dlhú plavbu v studenej vode?
Ja som bola odhodlaná v tej vode buď zomrieť alebo preplávať kanál La Manche. Nechcela som sa vzdať.
Mala som obúchané ruky na predlaktiach. Hrčky spôsobené údermi vodou sa vytvárajú na miestach, kde sa ruka chráni pred zlomením.
Slaná voda môže vyšúchať kožu v oblasti trenia a plaviek. Niektorí sa natierajú lojom alebo vazelínou. Ja som sa natrela len vazelínou v oblasti plaviek.
Z morských vĺn ma bolel každý sval na tele a bola som podchladená. Triaška po vynorení trvá nejakých 20-30 minút. Nevedela som chodiť a teplá sprcha by ma zabila.
Prečo by vás zabila?
Pri otužovaní, keď vyjdete zo studenej vody sa póry na koži otvoria. Chlad v tele sa teplou vodou uzavrie, nemá ako vyjsť von a prichádza nevoľnosť.