O vrodenej chybe zraku nemusí človek vôbec vedieť. Odchýlku na rohovke často odhalí až lekár, pretože sa v mnohých prípadoch spája s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.
Pri astigmatizme nemá rohovka prirodzený guľatý tvar. Nerovnomerne zakrivená znižuje ostrosť videnia a môže sťažiť rozpoznávanie detailov a kontrastov.
„Často sa stretávame s tým, že aj ľahší a stredný astigmatizmus si človek dokáže vykorigovať privieraním očí, žmúrením či nakláňaním hlavy. To však môže byť z dlhodobejšieho hľadiska zdrojom únavy, podráždenia, či bolestí hlavy,“ prezrádza v rozhovore očná lekárka BARBORA BOGDÁNOVÁ z oftalmologickej ambulancie spoločnosti CMO v Topoľčanoch.
Ako ovplyvňuje nerovnomerný tvar rohovky videnie?
Zdravá ľudská rohovka je hladká a má pravidelný tvar. Astigmatizmus, laicky nazývaný aj cylinder, znamená nerovnomerné zakrivenie rohovky, ktorá je v niektorej osi viac sploštená alebo naopak, strmšia.
Následkom toho sa svetelné lúče dopadajúce do oka nespájajú v jednom ohnisku, ale vzniká viacero ohnísk a pacient vníma deformovaný, neostrý, rozmazaný obraz.

Mierne formy astigmatizmu si človek nemusí vôbec uvedomovať. Často sa stretávame s tým, že aj ľahší a stredný astigmatizmus si človek dokáže vykorigovať privieraním očí, žmúrením, či nakláňaním hlavy,.
To však môže byť z dlhodobejšieho hľadiska zdrojom únavy, podráždenia či bolestí hlavy, môže ovplyvňovať sústredenie a výkonnosť. Dieťa môže mať napríklad horšie výsledky v škole pre zlú schopnosť čítať a rozpoznávať niektoré písmená a čísla.
V článku sa dočítate:
- Kedy je nutné chybu riešiť a korigovať,
- či môže astigmatizmus vzniknúť aj v dospelosti a či sa zakrivenie rohovky zvykne zhoršovať,
- aké spôsoby sa využívajú na korekciu,
- aké vedľajšie zdravotné ťažkosti so sebou môže priniesť,
- približne aké percento populácie trpí astigmatizmom.
Je vplyv rovnaký pri pozeraní na blízko i do diaľky?
Nekorigovaný astigmatizmus ovplyvňuje videnie do diaľky aj do blízka. Astigmatizmus sa môže vyskytnúť samostatne alebo spolu s krátkozrakosťou či ďalekozrakosťou. Treba ho korigovať na všetky pracovné vzdialenosti.
Čítala som prirovnanie, že tak ako niekto môže mať krivý nos, môže mať aj krivú rohovku. Je astigmatizmus dedičný?
Áno, najčastejšou príčinou astigmatizmu je práve dedičnosť, takže v prípade výskytu u rodičov stúpa dôležitosť vyšetrenia zraku u detí.