TOPOĽČANY. Falošná identita, sladké reči a žiadosti o pomoc. Internetoví podvodníci s falošnou identitou naďalej úradujú, ľudí oberajú o peniaze.
O viac ako 22-tisíc eur tentokrát prišla 41-ročná žena z Topoľčian, ktorá uverila, že si píše s americkým vojakom. Kriminálna polícia v Topoľčanoch v danej veci prijala trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu podvodu.
Uvedomila si, že sa stala obeťou podvodu
Podvodník, ktorý sa vydával za amerického vojaka na misii v Sýrii sa so ženou skontaktoval cez sociálnu sieť. Ich komunikácia trvala od septembra 2022 až do januára tohto roku.
"Keďže ich vzťah naberal na obrátkach a muž sa údajne do ženy zaľúbil a chcel za ňou prísť, tak ju poprosil, že by od nej potreboval finančnú hotovosť," opisuje prípad polícia.
Žena mu od novembra roku 2022 postupne posielala na účet peniaze. Celkovo desať platieb, dokopy vo výške 22 600 eur. Poslednú platbu vykonala v januári tohto roku, keď si uvedomila, že sa stala obeťou podvodu.

Prípady sa opakujú
Podvodníci, ktorí vystupujú ako vojaci, námorníci, či lekári nie sú novinkou. Na sociálnych sieťach sa snažia okradnúť ľudí o peniaze už roky.
Pred dvoma rokmi sa nechala oklamať vymysleným príbehom amerického vojaka aj ďalšia žena z topoľčianskeho okresu. Podvodníkovi poslala na účet 110 tisíc eur. Dôverčivá Bratislavčanka začiatkom minulého roka poslala "vojakovi armády OSN slúžiacemu v Jemene" až 250-tisíc eur.
Polícia upozorňuje ľudí, aby boli na sociálnych sieťach rozvážni, obozretní a neposielali peniaze neznámym osobám, hoci dokážu pôsobiť veľmi dôveryhodne.
Prostredníctvom vymyslených postáv sa podvodníci snažia ľudí presvedčiť, že potrebujú ich finančnú pomoc. Môže ísť ide aj o zabudnuté dedičstvo, výhru v lotérii alebo presmerovanie peňazí na charitu. Častokrát ide o príbeh, ktorý má pôsobiť na ľudské emócie.