TOPOĽČANY. Spoznáte ju podľa typickej čiernej čiapočky, bielych líc a žltého bruška s výrazným čiernym prúžkom. Sýkorka veľká sa stala najčastejším návštevníkom kŕmidiel v rámci nášho regiónu i celého Slovenska.
Ukazujú to výsledky sčítavania vtáctva v zimných kŕmidlách, ktoré organizovala Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko.

Večne hladný spevavec obsadil prvé miesto v topoľčianskom okrese len s malým náskokom pred vrabcom domovým. Celkom 43 účastníci sčítania v okrese zaznamenali takmer 300 jedincov.
Zaznamenali orla i výra
Dohromady bolo v okrese Topoľčany zaznamenaných 1 387 operencov. V rebríčku po vrabcovi domovom nasleduje vrabec poľný, hrdlička záhradná a sýkorka belasá.
V záznamoch sa nachádzajú i zriedkavejšie druhy, akými je orol kráľovský, výr skalný či sokol sťahovavý. Metodika sčítavania nevylučovala započítať i vtáky, ktoré ľudia spozorovali v blízkosti kŕmidiel. Stačí, aby preleteli okolo.
V okrese Partizánske zaznamenalo 35 sčítavateľov 1 661 operencov. Vedie sýkorka veľká, ktorú spozorovali až 647-krát, nasleduje vrabec poľný a sýkorka belasá. V rovnakom poradí sa v poradí umiestnili aj druhy vtákov z okresu Bánovce nad Bebravou. Len 12 účastníkov napočítalo celkom 453 vtákov.
Momentálne prebieha overovanie niektorých zaznamenaných druhov, ktorých výskyt na území je v tomto období nepravdepodobný. Príkladom je sokol sťahovavý. Podľa organizátorov mohlo pri určovaní dôjsť aj k omylu, preto je potrebné ich výskyt podložiť fotografiou.
Výsledky prvého ročníka organizátorov potešili
Na Slovensku sa sčítavanie s názvom Vtáčia hodinka organizovalo po prvýkrát. Počas jedného víkendu sa do sčítavania zapojilo viac ako 2800 ľudí, čím sa stalo najpopulárnejším ornitologickým programom občianskej vedy na Slovensku.
„Účasť nás veľmi milo prekvapila. Veríme, že si Vtáčia hodinka udrží obľubu a sčítavatelia sa zapoja aj v ďalších ročníkoch, aby sme mohli sledovať, ako sa stav zimujúcich vtákov u nás vyvíja,“ hovorí Zuzana Lackovičová, koordinátorka Vtáčej hodinky zo SOS/BirdLife Slovensko. Vďaka sčítavaniu získavajú cenné údaje, pre ochranu vtáctva.
V článku sa dočítate:
- čo predchádzalo sčítavaniu,
- aké zásady prikrmovania je potrebné dodržiavať,
- aké nevšedné druhy vtákov boli na kŕmidlách pozorované?
V rámci Slovenska sa vykonalo viac ako 2000 sčítaní, pri ktorých ľudia pozorovali 73-tidíc vtákov patriacich k 80 rôznym druhom. Najpočetnejšími druhmi boli sýkorka veľká, vrabec domový a vrabec poľný. K najčastejšie pozorovaným druhom patrila aj sýkorka belasá.