TOPOĽČANY. Roky ošarpaný múr pri mestských záhradkách na sídlisku Východ v Topoľčanoch dostane nový vzhľad. Prvú polovicu zdobí už takmer dva roky maľba znázorňujúca mestské architektonické dominanty i cyklotrasu, vedúcu popri ňom. Dotvoriť zostáva viac ako tridsať metrov.

Druhá polovica grafiky sa začne črtať v apríli. Projekt získal podporu občanov v minuloročnom participatívnom rozpočte. Mesto Topoľčany naň vyčlenilo sumu päťtisíc eur.
Symbolika grafiky
Maľba má nadviazať na predchádzajúcu, ktorá vznikla v rámci participatívneho rozpočtu pred niekoľkými rokmi.
"V blízkosti múru v tej dobe vzniklo detské ihrisko a mesto malo záujem vylepšiť verejný priestor v jeho blízkosti. Oslovili ma s tematikou mesta. Vytvoril som grafický návrh, ktorý obsahoval okrem iného aj v tej dobe nové logo mesta a mestský erb, " prezrádza autor Juraj Ondraška.
Pokračovať chcel sám. Návrh symbolizuje hodnoty života podľa autora. "Druhá polovica maľby znázorňuje život ako celok. Ľudstvo, zvieratá, prírodu. Súčasťou maľby bude holubica, predstavujúca mier a nádej, kvety symbolizujúce krásu, je tu príroda, láska, rodina“ opisuje.
Planétou s recyklačnými šípkami chce upozorniť na súčasné ekologické témy. "Treba dať šancu odpadu a využiť ho vo svoj prospech. Prírodu a prostredie, v ktorom žijeme, si treba chrániť a nie ničiť. Žijeme v konzumnej spoločnosti a nechceme sa predsa utopiť v odpadkoch“ načrtol.
Tvorba trvá niekoľko týždňov
Návrh farebne nadväzuje na už existujúcu maľbu, prevažuje modrá. "Prvá polovica je spravená v topoľčianskych farbách. Modrá, žltá, nejaké variácie a odtiene týchto farieb. Nechcel som skákať na iné spektrum. Chcel som, aby to celé vytvorilo jeden celok," prezrádza Ondraška.
A koľko trvá kým vznikne takéto dielo? Prvú polovicu sa mu podarilo vytvoriť v priebehu šiestich týždňov. "Približne 300 až 350 hodín," odhaduje. Závisí to aj od počasia.
Maľuje bez šablón
Múr najskôr očistí pomocou vysokotlakového vodného zariadenia a pripraví na nový náter. Po vyčistení je potrebná technologická prestávka, všetko musí dokonale vyschnúť. Nasleduje fasádna penetrácia, zase technologická prestávka a fasádny biely náter.
Po preschnutí sa môže začať s grafikou, približne po trojmetrových častiach. Celá práca vznikne fasádnym systémom.
Samotná tvorba je fyzicky náročná, maľuje ju sám pomocou stlačeného vzduchu. Princíp je rovnaký ako pri airbrush technike, ktorú obľubujú vrátane autora aj modelári a umelci.
"Airbrush je malá striekacia pištoľ, má dýzu od 0,1 do 0,5 milimetra. Na takéto veľké práce používam väčšiu dýzu," vysvetľuje. Za umelca sa nepovažuje, hoci celú grafiku vytvára voľnou rukou. Živí sa reklamou a výrobou reklamy v Colorbrushsigns.
Posledným krokom po ukončení maľby bude aplikácia číreho dvojzložkového ochranného náteru. "Čiže tá životnosť, to sú dlhé roky. Pokiaľ to niekto mechanicky nepoškodí, tak sa tomu nemá čo stať," dodáva Juraj.