Kraslice ako vyšívané, každá je jedinečná. Tradíciu ozdobovania vajíčok technikou madeira udržiava v Topoľčanoch JANA MORAVANSKÁ.
Každý rok vytvára pomocou modelárskej elektrickej vŕtačky stovky čarovných kraslíc. Dierkované vajíčka ozdobuje technikou voskovania a maľovania.
Techniku praktizuje už vyše 12 rokov, vďaka svojej šikovnosti sa ocitla aj na zozname skúsených a uznávaných výrobcov ÚĽUV-u. Trpezlivosť, šikovné ruky a láska k tradíciám. Tieto tri veci spájajú remeselníkov združených v Ústredí ľudovej umeleckej tvorby.
V rozhovore prezrádza aké druhy vajec pri práci používa, opisuje postup zdobenia i triky nadobudnuté počas dlhých rokov praxe .
Ako ste sa dostali k práci s technikou madeira?
Vždy sa mi takéto vajíčka páčili, túžila som ich mať doma plný košík. Preto som to vyskúšala a už to išlo, chytilo ma to za srdce.

Aký je váš vzťah k veľkonočným tradíciám?
Mám všeobecne rada ľudové tradície, bola som tak vychovávaná. Babka pochádza z dediny, mali sme doma kroje a dodržiavali ľudové tradície.
Dedko plietol korbáče, bol v tom vychýrený majster. Babka piekla veľkonočných baránkov. Vajíčka nikto nerobieval, bola som prvá. Potešilo by ma, keby táto tradícia pokračovala ďalej.
Opíšete nám proces tvorby, od začiatku až po hotový výrobok?
Celý rok vyfukujem a umývam vajíčka, ktoré sa musia starostlivo vysušiť. Potom prichádza na rad madeira, kedy do škrupiny malou vŕtačkou vyvŕtam drobné otvory.
Vajíčka sa odmastia a ponoria do chlórovaného prípravku, aby sa z nich odstránila blanka. Následne sa vložia do vody a znovu sa osušia. Buď sa nechajú prírodné alebo ich zafarbím.
Nasleduje voskový reliéf, na ktorý používam hlavne bielu farbu. Vosk musí byť horúci, ale nesmie vrieť. Osvedčilo sa mi nanášať ho špendlíkom zapichnutým v starej ceruzke. Nahriať sa musí aj hlavička špendlíka, inak by sa vosk nepreniesol. Na nanášanie vosku sa používajú špendlíky s rôznou veľkosťou hlavičky, podľa toho, aký vzor chceme vytvoriť.
Akým spôsobom farbíte vajíčka?
Farbou na textil. Farbu musíte rozvariť a do horúceho nálevu dáte vajíčko. Necháte ho tam prebublať a podľa toho, akú intenzívnu farbu chcete, ho vyberiete.
A aký vosk používate?
Obyčajné voskové farbičky. Netreba ich s ničím riediť. Sú výrobcovia, ktorí si miešajú vlastný vosk, ale je to trocha zložitejšie. Používam aj farebné voskovky, ale najradšej biele. Sú najžiadanejšie.
Využívate aj iné ako slepačie vajíčka?
Samozrejme, malé holubie, prepeličie aj bažantie vajíčka sú pekné, až po tie najväčšie, pštrosie.
Robím si malú zbierku vajíčok, od kanáričieho vajcia až po pštrosie vajce. Slepačích mám niekoľko sfarbení. Rada by som do zbierky zohnala ešte labutie vajce.
Nie sú tie menšie vajíčka krehkejšie?
Ani nie. Ale majú inú škrupinku, sú hladké a príjemné na dotyk.

Koľko trvá výroba jedného vajíčka?
Keby sme zobrali len čisté zdobenie, malé slepačie zaberie možno nejakú pol hodinku. Pri tých väčších, pštrosích, sa človek zabaví aj hodinu.
Ale naraz nespravíte jedno vajce. Celý ten proces trvá. Vyčistiť, čakať kým vyschne, vyvŕtať, zase vyčistiť. Vždy sú prestávky. Takže nie je to tak, že teraz si zoberiem vajce a celé ho dokončím. Chce to čas a trpezlivosť.
Vajcia pštrosa a emu asi nezdobíte tak často?
Tie sa tak často nepredávajú, tam už sú trocha vyššie sumy. Samotné vajce stojí desať eur. Kto si ale váži takú prácu, vie, že vajce nemá na jeden rok a že ho po Veľkej noci nevyhodí alebo podaruje ako darček.
Je dnes problém zohnať niektoré druhy vajec?
Bezcholesterové, slepačie vajíčka so zaujímavým zafarbením už bežne chovajú na dedinách. Kačacie vajíčka sa sem-tam ešte dajú zohnať, husacie ťažšie. Voľakedy som mala dobrý zdroj, jeden pán mal liaheň a keď vo vajíčkach nebol zárodok, dostávala som ich ja.
Teraz sa už vajíčka dajú objednať aj z fariem. Vajíčka očistia a pošlú. Objednávala som tak od jednej pani z Čiech.
Nebojíte sa, že vajíčka neprežijú prevoz?
Ona ich krásne zabalila. Každé vajíčko bolo zamotané v novinách, v krabici zasypané veľkými pilinami. Prišiel kuriér, že však to máte aké ľahké. Hovorím opatrne, sú tam vajcia.
Ako ste sa dostali na zoznam skúsených výrobcov ÚĽUV-u?
Postrkovali ma k tomu, že prečo sa tam neprihlásim. Skúsila som poslať fotky výrobkov, prihlášku a vybrali ma. Trvalo to ale dosť dlho. Už som aj zabudla, že som poslala prihlášku.
Vyberajú si. Výrobky musia mať formu, zapadať do štandardných ľudových tradícií. Dokonca majú na každú techniku svojich lektorov, ktorí ohodnocujú všetky tieto výrobky, nielen vajíčka.
WORKSHOP
- Umelkyňa si nadobudnuté skúsenosti nenecháva len pre seba.
- Záujemcovia môžu v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch absolvovať 22. marca od 13. hodiny kurz zdobenia vajíčok. Treba sa však vopred prihlásiť.
Čo členstvo zahŕňa?
Momentálne sme v takej začiatočnej fáze. Ale do budúcna je možné s nimi spolupracovať, či pri predaji výrobkov, robení kurzov, školení alebo workshopov.
Aké techniky zdobenia ešte ovládate?
Robievam vajíčka ozdobené stužkami, sem-tam spravím aj polystyrénové, keď treba. Chcela by som sa ešte naučiť pracovať so slamou a drôtovať vajíčka.
Vy máte asi veľkonočnú náladu počas celého roka.
Veľkonočnú a vianočnú. Celoročne pečiem aj medovníky a pripravujem sa na Vianoce. Vyrábam vianočné ozdôbky, gule, srdiečka, ale prevažujú tie medovníky.
Vajíčka väčšinou zdobím hlavne pred Veľkou nocou, no keď už to mám rozložené, ťahám aj po Veľkej noci. Aby som mala pripravené zásoby. Nájdu sa zákazníci, ktorí potrebujú pekný darček do zahraničia, tak predávam aj počas roka.

Ktorý materiál, či technika je vášmu srdcu najbližšia?
Najbližšia je mi madeira, pri tom sa človek vyblázni. Pustíte fantáziu a je to. Nikdy tam nič nepokazíte. Majú tú výhodu, že keď sa pomýlite, vosk zoškrabnete. Dve rovnaké vajíčka nenájdete. Každé je v niečom iné.
Čím sa pri práci inšpirujete? Pracujete aj s konkrétnymi výšivkami, odkiaľ preberáte vzory?
Mám rada kroje, pekné vzory sa nájdu aj v časopisoch a na internete. Väčšinou ale tvorím od oka.
Minulý rok som mala zákazku pre múzeum, to bol zložitejší vzor. Zdobila som perníkové vajíčka podľa solčianskeho krojového čepca.
Výstava Krehká krása v Tribečskom múzeu
- Myšlienkou tohtoročnej tematickej výstavy k Veľkej noci je priblížiť pôvod rôznych druhov vajec, ktoré sa využívajú k zdobeniu a tradičné techniky zdobenia kraslíc, ktorým sa venovali naši predkovia v kontraste s modernými.
- V niektorých obciach topoľčianskeho regiónu sa tradične používalo aj viac techník, čo je na Slovensku ojedinelý jav. Najrozšírenejšie bolo batikovanie voskom jednou alebo viacerými farbami. Súbežne sa používalo leptanie kyselinou dusičnou, vyškrabovanie, oblepovanie sitinou v kombinácii s textilom a jednoduché farbenie.
- Výstava je pre verejnosť sprístupnená v Tribečskom múzeu v Topoľčanoch do 28. marca 2024.
Zdroj: Barbora Kováčiková Bartová, Tribečské múzeum v Topoľčanoch