TOPOĽČANY. Farmári naprieč celým Slovenskom dnes vyrazili do ulíc. Protestujúci z okolia Topoľčian sa v areáli poľnohospodársko - podieľnického družstva Prašice so sídlom v Jacovciach schádzali už od skorého rána.

Namierené mali na protesty do Nitry. "Nechceme tam žiadnych politikov! Toto je poľnohospodársky a apolitický protest," prihovára sa prítomným Ľubor Paulen, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Topoľčanoch.
Na cesty o pol deviatej vyrazilo viac ako štyridsať traktorov. "Trúby idú?" znela posledná otázka predsedu pred odchodom.
Citeľná podpora verejnosti
Avizovaný protestný prejazd farmárov v Topoľčanoch sprevádzal potlesk a obdiv okoloidúcich. Najväčšie obecenstvo z radov študentov sa zišlo pri Strednej odbornej škole agrotechnickej na Tovarníckej ulici.
Neskrývanú radosť z prechádzajúcich traktorov mali aj deti. V snahe dosiahnuť zmeny ich ale podporili mnohí. „Dobre robia, chlapci!“ hovorila staršia dáma pozorujúc traktory na ceste.
Dopravu na cestách organizovala mestská i štátna polícia. Stroje na niekoľko minút zablokovali križovatku Krušovská - Streďanská - Československej armády.
V Preseľanoch a v Čakajovciach sa ku kolóne pripojili ďalšie stroje. Do Nitry ich v smere od Topoľčian prišlo viac ako sedemdesiat.
Traktory prichádzali pred výstavisko Agrokomplex zo štyroch smerov, od Topoľčian, Zlatých Moraviec, Levíc a Nových Zámkov.
Na všetkých trasách presunu spôsobujú spomalenie dopravnej premávky, výraznejšie problémy však polícia zatiaľ nezaznamenala, potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Jana Šinková.
Heslami ako „Z buriny sa nenajeme, chceme jesť plody našej zeme!“ „Stop byrokracii!“ alebo „Ukrajinské potraviny nepotrebujeme!“ vyjadrujú farmári svoju nespokojnosť s krokmi Únie a pripájajú sa k protestujúcim v ďalších krajinách.
Protestujú proti byrokracii a za vyplatenie priamych platieb
Produkovať a spracovať kvalitné suroviny nie je podľa poľnohospodárov problém. Cenou však nedokážu konkurovať obchodným reťazcom a dovozu z iných krajín.
„Poľnohospodári robia za veľmi drahé vstupy a lacné výstupy. Extrémne nás zaťažuje byrokracia, ktorú po novom nastavila Európska Únia plus slovenská vláda. Sami narazili na to, že nedokážu kontrolovať veci, ktoré nastavili a my ich nedokážeme efektívne plniť," vysvetľuje Matúš Rybanský.
"Každý ide na dlh, či je malý alebo veľký farmár," hovorí Jozef Krchňavý. Poľnohospodári kritizujú dosiaľ nevyplatené dotácie za uplynulý rok aj nadmernú byrokratickú záťaž.
"My sme poľnohospodári, nie úradníci!" píše sa na transparentoch zdobiacich ťažké stroje.
Priame platby, ktoré očakávali v decembri, im dodnes neprišli v celej výške. "Keď peniaze prídu neskoro, z čoho zaplatím zamestnancov, ako si viem naplánovať firemný rozpočet?" pýta sa Boris Paulen.
Veľké družstvá, ktoré zamestnávajú množstvo ľudí sa dostávajú do problémov.
Štrajkom chcú upozorniť aj na nereálne a nerealizovateľné zelené ambície únie.
"My chcem robiť aj kvalitu, aj k prírode sa správať normálne. Veď je to naša pôda, ja ju nechcem zdevastovať. Ja ju chcem zveľaďovať, ale nech to je jednoduchšie," dodáva Paulen, ktorého predkovia obhospodarovali polia pri Veľkých Bedzanoch už v období medzi dvoma svetovými vojnami.
Žiadajú koniec dovozu z Ukrajiny
Spoločne bojujú aj proti dovozu ukrajinských potravín a obilia. Z dôvodu slabej kontroly komodít dovážaných z tretích krajín volajú po dodržiavaní rovnakých štandardov pri výrobe.
"Obrovský, zásadný problém je dovoz z tretích krajín, kde sa vyrába za úplne iných podmienok. Najväčším nebezpečenstvom je dovoz ukrajinských komodít. To nie je len pšenica, ale aj med, potraviny a iné veci," dodáva Jozef Krchňavý.
Mladší farmári vyjadrujú i nespokojnosť s prístupom k pôde. "Nevieme sa dostať k pôde. Slovenský pozemkový fond má nastavené extrémne komplikované podmienky. Tým pádom mladý farmár nemá na čom hospodáriť," približuje Rybanský.