TOPOĽČANY. Počet prípadov nevyžiadaných balíkov rastie. Podvodníci očakávajú, že ľudia zaplatia za balíky, ktoré si neobjednali. Využívajú pritom rastúci trend online nakupovania.
"Podvodníci často využívajú, že mnohí ľudia majú naraz na ceste viacero zásielok, a preto môžu stratiť ostražitosť," hovorí Peter Pavuk, generálny riaditeľ kuriérskej spoločnosti DPD na Slovensku.

Taktika podvodníkov je jednoduchá a efektívna. Stačí im zabaliť balík, ktorého hodnota nezodpovedá zaplatenej sume za dobierku a zaslať ho na adresu, ktorú získali rôznymi nekalými metódami, zneužili databázy mien a adries, alebo používajú údaje z podvodných súťaží či nelegálnych obchodov s osobnými údajmi.
Na prvý pohľad vyzerá všetko v poriadku. Príde sms správa a kuriér prinesie balík na dobierku. Po prebratí a zaplatení ale zákazník zistí, že krabica je prázdna, alebo sa v nej nachádza len bezcenný predmet.
Balíky plné starých handier
V skupine odhaľujúcej podvodníkov na sociálnej sieti sa ľudia, ktorí nevyžiadanú zásielku prevzali, delia s obsahom balíkov. Suma, ktorú zaplatili, sa pohybuje od 20 do 70 eur. Zvyčajne v nich nachádzajú staré handry či papiere.