TOPOĽČANY. Od utorka 16. apríla nesmie verejnosť vstúpiť do lesov v piatich poľovných revíroch Topoľčianskeho okresu. Dôvodom je rozšírenie afrického moru ošípaných v pohorí Tribeč.
Topoľčiansky okresný úrad vydal zákaz vstupu do lesov v katastrálnych územiach obcí Krnča, Práznovce, Solčany, Nitrianska Streda, Čeľadince, Kovarce, Oponice a Súlovce.

Okresný úrad rozhodnutie odôvodňuje tým, že veterinárna situácia v daných lokalitách je kritická a je potrebné zamedziť šíreniu nákazlivej choroby. Voľnočasové turistické aktivity musia ustúpiť opatreniam, ktoré eliminujú riziko vzniku hospodárskych a environmentálnych škôd.
Hrozí prenos ochorenia na domáce chovy
Zákaz vstupu do lesa platí v revíroch Tribeč, Skalka Krnča, Kamenná Solčany, Hrdovická Nitrianska Streda, Kovarce a Vlčia Skala Oponice. Mapu jednotlivých revírov si môžete pozrieť tu.
Regionálna veterinárna a potravinová správa Topoľčany doručila žiadosť o vydanie zákazu na okresný úrad 12. apríla. Ľuďom to dotknuté dediny oznamujú na webe, úradných tabuliach a prostredníctvom rozhlasu.
"Prosíme obyvateľov, aby rešpektovali uvedený zákaz. Vstupom na lesné pozemky sa môže predísť k prenosu tohto vírusového ochorenia na domáce chovy ošípaných a následne k utrateniu všetkých ošípaných v rámci obce bez nároku na odškodné a možnosti zužitkovania mäsa," upozorňuje na webovej stránke obec Nitrianska Streda.
Zákaz platí do odvolania
Porušenie zákazu sa považuje za priestupok na úseku lesného hospodárstva a hrozí pokuta až do výšky 3 320 eur. Zákaz vstupu do lesov platí do odvolania, kým sa situácia nezlepší.
Zákaz vstupu do lesa sa nevzťahuje na obhospodarovateľov lesných pozemkov, užívateľov poľovných revírov, členov lesnej, poľovnej i rybárskej stráže, stráže prírody, štátnych zamestnancov pri výkone štátnej správy, záchranné a ozbrojené zložky Slovenskej republiky.
Na Slovensku sa choroba šíri piaty rok
Africký mor ošípaných je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných. Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat.
Na Slovensku bol prvýkrát potvrdený v júli 2019 v chove domácich ošípaných v Trebišovskom okrese. O niečo neskôr bola potvrdená a zverejnená aj prvá informácia o výskyte nákazy u diviaka uloveného v rovnakom okrese.
Pred troma týždňami vydal rovnaký zákaz nitriansky okresný úrad v troch poľovných revíroch v okrese Zlaté Moravce, našli tam dvadsať uhynutých diviakov.
Dotknuté poľovné revíry sa nachádzajú v katastrálnych územiach obcí Hosťovce, Lovce, Žikava, Topoľčianky, Jedľové Kostoľany, Žikava, Hostie a časť obce Hostie Panský diel.
Našli dva uhynuté diviaky
Údaje o výskyte ochorenia u diviakov a domácich ošípaných sumarizuje, spracováva a vyhodnocuje Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky.
"Nákaza Africký mor ošípaných sa doteraz na území okresu Topoľčany nikdy nevyskytla," hovorí Magdaléna Snopeková, riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Topoľčany. Až do tohto roku.
Od začiatku roka sú v tabuľke s pozitívnymi prípadmi zaznamenané dva diviaky, ktoré boli nájdené uhynuté v katastrálnom území Krnče.
Posledný diviak bol nájdený 11. apríla poľovným hospodárom Poľovníckej spoločnosti Horňany.
Opatrenia na zabezpečenie kontroly a zabránenie šíreniu afrického moru ošípaných
Poľovné združenia majú v nariadených opatreniach podrobne určené, ako majú postupovať v jednotlivých revíroch, podľa oblasti v ktorej sú zaradené. Opatrenia sú zamerané na to, aby sa zabránilo zaneseniu nákazy do chovov.
"Ide predovšetkým o zákaz lovu v niektorých revíroch, povinnosť aktívne vyhľadávať telá uhynutej diviačej zveri, spôsob ako manipulovať s telami uhynutých diviakov, odber vzoriek," upresňuje Magdaléna Snopeková.
Africký mor ošípaných
Africký mor ošípaných (AMO) je vírusová, vysoko nákazlivá infekcia domácich ošípaných a diviakov.
Prejavuje sa rýchlym priebehom, s vysokými horúčkami, celkovou skleslosťou, slabosťou, nechutenstvom, hnačkami, zápalom pľúc a krvácaninami rôznej veľkosti a tvaru v podkoží, na slizniciach , serózach a v tkanivách rôznych orgánov.
Ochorenie je charakteristické vysokou, takmer 100% úmrtnosťou zvierat.
(RVPS Topoľčany)
Každému chovateľovi, ktorého chov je zaregistrovaný v centrálnej evidencii hospodárskych zvierat zaslali prijaté opatrenia.
Ide napríklad o povinnosť hlásiť choré ošípané, zákaz premiestňovania ošípaných bez súhlasu RVPS, ošípané držať v uzatvorených priestoroch. Dodržiavanie zásad biologickej bezpečnosti – prezliekanie a prezúvanie ošetrovateľov a návštevníkov pred vstupom do chovu, aktívne dezinfekčné rohože pri vstupe do ustajňovacích priestorov a zamedzenie kontaktu ošípaných s ulovenými a uhynutými diviakmi, ich časťami alebo výrobkami z diviačieho mäsa a ďalšie opatrenia ohľadne kŕmenia, podstielania.
"V prípade výskytu AMO sa v ohnisku nákazy usmrcujú všetky domáce ošípané a obmedzuje sa obchodovanie so živými ošípanými, spermou, vajíčkami, embryami, bravčovým mäsom a výrobkami z bravčového mäsa," dodáva riaditeľka.