TOPOĽČANY. Topoľčianska nemocnica zrekonštruovala oddelenie hematológie a transfúziológie. V utorok 23. apríla oficiálne otvorila nové darcovské centrum v kompletne vynovených priestoroch.

Oddelenie sa nachádza v jednej z prvých budov pôvodnej topoľčianskej nemocnice, v budove bývalého gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Rekonštrukčné práce trvali necelé štyri mesiace a investovalo sa do nich viac ako 160-tisíc eur.
Zaviedli vyvolávací systém
"Darcovské centrum sme zrekonštruovali doslova od podlahy. Robili sa nové elektroinštalácie, nové stropy, steny, nové maľovky, osadili sme nové technológie a odberové kreslá. Monitorujeme vnútorné priestory na teplotu a na vlhkosť, tak aby sme spĺňali prísne kritériá a medzinárodné štandardy," hovorí Viktor Dudáš, riaditeľ Nemocnice Penta Hospitals Topoľčany.
Pri obnovách sa nezamerali len na priestory a medicínsko-technické vybavenie, ale aj na spôsoby, ako darcom zjednodušiť systém objednávania sa. Na pracovisku zaviedli vyvolávací systém a bezpečnosť darcov zvyšujú identifikačné náramky.
Na odber krvi sa po novom môžu záujemcovia objednať nielen telefonicky, ale aj cez online objednávací systém, kde si vedia zarezervovať vyhovujúci termín a čas. Na blížiaci sa termín ich následne upozorní sms.
Navýšil sa aj počet odberových dní, po novom môžu darcovia prísť v stredu aj v piatok. "Tým pádom sa ten tlak, ktorý sme mali na jeden odberový deň podarilo postupne rozložiť. Zamestnanci vedia s darcami lepšie pracovať, aj darcovia majú väčší komfort. Ich počet sa za posledné obdobie navýšil zhruba o desať percent," dodáva riaditeľ.
Chcú zaviesť aj odber krvnej plazmy
Krv od darcov po odbere putuje do spracovateľského centra v Galante, rovnako ako krv z niekoľkých ďalších nemocníc v rámci západného Slovenska. "Spracovaná krv a plazma, ktorá sa odoberie u nás sa nám vráti do nášho krvného skladu a podáva sa primárne pacientom našej nemocnice," vysvetľuje Viktor Dudáš.
Odber krvnej plazmy by chceli na oddelení spustiť v druhej polovici tohto roku, po dokončení všetkých povoľovacích procesov. Pre modernú medicínu je nenahraditeľnou látkou, pretože existuje mnoho chorôb, ktoré sa dajú liečiť iba vďaka liekom z krvnej plazmy.
Plazma je tekutá zložka krvi a tvorí asi 55 percent ľudskej krvi. Možno ju darovať omnoho častejšie než krv, ale odber trvá dlhšie, približne 45 minút.
Životy zachraňujú aj svojou krvou
Svoju krv na otvorení nového darcovského centra symbolicky darovali hasiči z Hasičského a záchranného zboru Topoľčany, ktorých poslanie sa nekončí pri záchrane životov v teréne. Okrem priamej pomoci tak poukazujú na dôležitosť tohto činu a sú inšpiráciou pre ostatných.
"Krv som bol prvýkrát darovať niekedy v 19 rokoch. Strhla sa partia, ideme spolu, tak som išiel aj ja. Dnes mám už niekoľko desiatok darovaní za sebou," hovorí Tomáš Matejka, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Topoľčanoch.
Hovorí, že zostal úprimne prekvapený zo záujmu kolegov na stanici, ktorí chceli darovať krv: "Behom chvíľky sme mali plný zoznam ľudí, ktorí by mohli ísť."
Prišli prvodarcovia, darcovia, ktorí sa rozhodli pre odber po dlhej dobe a aj tí, ktorí chodia darovať krv pravidelne. "Pomáhame ľuďom aj v práci, tak som sa rozhodol, že pomôžem aj takto," hovorí hasič a prvodarca Krištof Šípek.
Počet prvodarcov stúpa
Hoci počet darcov krvi v nemocniciach rastie, zásoby sú častokrát nedostatočné. Darovanú krv najčastejšie potrebujú pacienti, u ktorých došlo k náhlym a veľkým stratám krvi. Najčastejšie ide o pacientov po autonehode, úraze, operačnom zákroku, či o onkologických a dialyzovaných pacientov.
"Napriek tomu, že ľudí, ktorí prídu darovať krv je čoraz viac, potreba množstva tejto nenahraditeľnej tekutiny pre pacientov je, žiaľ, častokrát vyššia," hovorí Dušan Remeň, primár oddelenia hematológie a transfuziológie topoľčianskej nemocnice.
Nové darcovské centrum bude podľa neho viesť k väčšej spokojnosti darcov, čím sa zvýši aj množstvo darovanej krvi.
"V nemocnici Topoľčany len počet prvodarcov medziročne stúpol o 22 percent, čo je veľký nárast," uviedol Martin Šimo, medicínsky riaditeľ siete Penta Hospitals Slovensko. "Či už ide o prvodarcov alebo o darcov, ktorí chodia krv darovať už desiatky rokov, ich rozhodnutie ukazuje, akí sú empatickí, a že im životy druhých nie sú ľahostajné," dodáva Šimo.