Prichádzajúce teplé a slnečné počasie láka ľudí hromadne von. Slnečné svetlo má na telo zázračný vplyv. Zvyšuje hladinu sérotonínu, ktorý je spojený s lepšou náladou a pocitom spokojnosti. Rastúce teploty ale neprajú len ľuďom.

Počas teplého počasia sa baktérie a infekcie rozmnožujú o niečo rýchlejšie. Ľudská koža je vystavená väčším nebezpečenstvám a tentokrát nie je reč o rizikách opaľovania.
Jedna z najčastejších kontaktných infekcií kože - impetigo, sa objavuje najmä v detských kolektívoch, ale neobchádza ani dospelých.
"Prejavy vznikajú pri porušení kožnej bariéry, napríklad po odreninách, popáleninách, po poštipnutí hmyzom a následnom premnožení baktérii," približuje v rozhovore dermatovenerologička VERONIKA MANDUCHOVÁ z Topoľčian.
S akými kožnými infekciami vyhľadávajú pacienti v lete lekára najčastejšie?
V letnom období pacienti najčastejšie vyhľadávajú dermatológa v súvislosti s vírusovými, bakteriálnymi a mykotickými infekciami. Tie sa prejavujú na koži alebo na slizniciach. Bývajú sprevádzané pálením, svrbením a začervenaním.
V súvislosti s teplom a vodnými aktivitami sa v praxi najčastejšie stretávame s impetigom. Impetigo vulgaris je bakteriálna kožná infekcia, ktorá postihuje najpovrchovejšiu vrstvu kože. Výskyt ochorenia závisí od ročného obdobia. V lete je jej výskyt vyšší a tvorí až desať percent kožných pacientov.

Impetigo je známe tým, že postihuje najmä deti. Prečo je to tak?
Ochorenie postihuje predovšetkým deti v predškolskom a školskom veku, bez rozdielu chlapcov aj dievčatá. Rozvoj ochorenia ovplyvňujú rôzne okolnosti, ako je celkový stav organizmu, stav kože človeka, vonkajšie prostredie, vysoká teplota, vlhkosť vzduchu a podobne.
Rozvoj infekcie podporuje aj mechanické postihnutie kože, chronické kožné ochorenia, napríklad atopický ekzém, oslabená imunita či niektoré lieky.
![Impetigo. (zdroj: James Heilman, MD. Impetigo2020. Licence [CC BY-SA])](https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/87/8759703/8759703_625x.jpg?rev=3)
Čo infekciu spôsobuje a ako sa prejavuje?
Pôvodcom infekcie je pyogénny streptokok alebo zlatý stafylokok.
Klinické prejavy začínajú ako drobné pľuzgieriky alebo ako malý útvar naplnený hnisom. Veľmi rýchlo sa menia na ložiská priemeru jeden až dva centimetre, niekedy mierne mokvajú a následne sa zosušia do medovo žltej chrasty.
V úvode môžu prejavy mierne svrbieť alebo páliť, väčšinou sú nebolestivé.
V rozhovore sa dozviete aj:
- Ako sa vyhnúť možnému prenosu v rodine alebo v škôlke,
- v akých prípadoch sa zahajuje celková antibiotická liečba,
- či môžu na zmiernenie príznakov pomôcť aj prírodné produkty,
- k akým závažnejším zdravotným komplikáciám môže infekcia viesť,
- zostávajú po zahojení jazvy?
Prítomnosť týchto baktérií, streptokokov a stafylokokov, je u človeka pomerne bežná. Čím je spôsobené rozvinutie do závažnejšej infekcie?
Prejavy vznikajú pri porušení kožnej bariéry. Vznikajú po drobnej traumatizácii kože, napríklad po odreninách, popáleninách, po poštipnutí hmyzom a následnom premnožení baktérii.

K infekcii môže dôjsť aj druhotne u kožných ochorení s porušenou kožnou bariérou, kedy sa stráca ochranná funkcia kože. Napríklad pri ekzémoch alebo vysušenej koži.
Stafylokoky sa môžu šíriť z nosa na normálnu zdravú kožu, kedy sú schopné vyvolať impetigo.