KRUŠOVCE. Na Slovensku sa minimálna mzda prvotne určuje vo vyjednávaní medzi odbormi, zamestnávateľmi a štátom. Postup, ktorý to ako reakciu na aktuálne ekonomické podmienky umožňuje, závisí aj od schopnosti dohodnúť sa.
V opačnom prípade nastúpi automatický mechanizmus, ktorý stanoví minimálnu mzdu ako 57 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov.
Premiér Róbert Fico po odpracovaní nočnej zmeny v závode ZKW Slovakia pri Topoľčanoch potvrdil, že minimálna mzda sa má razantnejšie zvyšovať. Do roku 2026 až 2027 by mala dosiahnuť takmer tisíc eur.

Zákon je v pripomienkovom konaní
Vláda sa zaviazala zvýšiť pomer na 60 percent priemerného zárobku v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Zákon už je v pripomienkovom konaní.
"Taká úprava platového automatu by mohla mať pozitívny vplyv na životnú úroveň zamestnancov, najmä na najnižších príjmových úrovniach," uvádza Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
Podľa Medzinárodného menového fondu však treba brať do úvahy aj zvýšené riziko inflácie a straty pracovných miest. Najmä s ohľadom na súčasný slabý rast a produktivitu. Premiér namieta, že zvyšovanie minimálnej mzdy nikdy nespôsobovalo nezamestnanosť.
Pre štát je zvyšovanie prínosom, časť z peňazí získa cez dane a odvody zamestnanca a zamestnávateľa. Možno očakávať, že rast miezd zasiahne i cenotvorbu. Kúpyschopnosť obyvateľstva preto nemusí byť výrazne vyššia.
Róbert Fico hovoril aj o príprave dokumentu, ktorý má mobilizovať zdroje z druhého piliera v prospech hospodárskeho rastu.
Hľadanie rovnováhy medzi minimálnou mzdou a ekonomickou stabilitou
Hlavným zdrojom na rozvoj krajiny sú ekonomické aktivity. Preto by mala ísť sociálna politika ruka v ruke s tou hospodárskou.
Nevyhnutná je ale aj výrazná podpora podnikateľského prostredia, napríklad v podobe výhodných daňových režimov a podpory pre domáce firmy, ale aj podpora vzdelávania a vedy a výskum, ktoré sa prejavia získaním konkurenčných výhod.