TOPOĽČANY. V depozitári Tribečského múzea v Topoľčanoch sa nachádzajú mnohé predmety, ktoré sú výnimočné nielen svojou históriou, ale aj zaujímavými osudmi a príbehmi ich majiteľov.

Práve tieto unikátne predmety, obohatené o svoje príbehy, sú vystavené v expozícii s názvom Keby predmet vedel rozprávať. Výstava je rozdelená podľa odborov, ktorých sa predmety týkajú.
Korpus ukrytý v náhrobku a stratený plán
K najzaujímavejším predmetom výstavy patrí románsky korpus Krista zo zaniknutého cintorína v Krásne. Pochádza z prvého veľkého výskumu po druhej svetovej vojne. Viedol ho učiteľ Oldrich Krupica, amatérsky archeológ z Bošian a externý spolupracovník Archeologického ústavu v Nitre a topoľčianskeho múzea.
Podľa všetkého bol bronzový korpus pôvodne upevnený na drevenom kríži a pravdepodobne sa používal pri väčších sviatkoch, či slávnostných sprievodoch. Predpokladá sa, že pochádza z okolia Balatonu, kde sa mala vyskytovať dielňa vyrábajúca tento druh korpusov.
Zaujímavosťou je, že nebol nájdený v hrobe.
"Bol nájdený blízko pri vstupe. V náhrobnom kameni bola spravená diera a do nej bol ukrytý. V rámci nejakého nebezpečenstva si ho tam, pravdepodobne, niekto skryl," približuje archeológ Peter Gábor.
Korpus je vystavený spolu s plánom archeologickej lokality o ktorého existencii sa dlho nevedelo. "V roku 2011 až 2013 sa začala lokalitou v rámci svojej habilitačnej práce venovať jedna profesorka z Nitry a zistila, že chýba plán," vysvetľuje archeológ.