TOPOĽČANY. Strecha najvyššieho bytového domu v Topoľčanoch má nových obyvateľov. Do voliéry uprostred mesta umiestnili v stredu 15. mája prvých sokolov sťahovavých, prirodzených predátorov pre holuby a škorce.
Problém s premnoženými holubmi rieši mesto dlhodobo. "Myslím, že skoro v každom meste majú s nimi problém. My sme ich mali navyše ešte aj so škorcami na cintoríne, ktoré sa tam nasťahujú vždy v závere leta," hovorí primátorka mesta Alexandra Gieciová.
Operence, ktoré obsadili koruny storočných stromov na Starom cintoríne v Topoľčanoch, sú dôvod, prečo sa čistiace prostriedky stali nevyhnutnou výbavou návštevníkov cintorína.
" Taký špinavý cintorín nevidím nikde. Čistíme hrob každý týždeň, aj tak hrôza. Chápem, že kde sú stromy, sú aj vtáky. No čo je veľa, to je veľa," posťažovala sa Ľubica Michutová v čase, keď na cintoríne povolili mimoriadny odlov v nepoľovnej oblasti.
Pokryjú celé územie mesta
Osem umelo odchovaných mladých sokolov má pomôcť s reguláciou škodlivých operencov. Tri samičky sú už umiestnené vo vypúšťacej voliére. O tri dni k nim pribudne päť samcov.
Tento počet by mal stačiť na pokrytie celého územia mesta. Jedince si medzi sebou prirodzene rozdelia jednotlivé teritóriá. Sokolov od chovateľov kúpilo mesto, celková investícia neprevyšuje päťtisíc eur.

„Uvedomujeme si, že v okolí bytových domov by si to mali zabezpečiť správcovia, ale v tejto chvíli to poriešime pre celé mesto,“ hovorí primátorka.
Biologická ochrana, ktorá sa javí ako najefektívnejšie riešenie, má znížiť populáciu holubov, zamedziť hniezdeniu týchto vtákov v meste a dostať ich na iné lokality.
Hniezdenie podporia inštaláciou búdok
Po počiatočnom udomácnení otvoria dravcom voliéru. Približne o dva týždne sa tak mladé sokoly môžu pomaly ujať svojej úlohy.
“Budeme ich chodiť kŕmiť až 50 dní. Keby krmivo ostávalo na hrazdách, kŕmiť prestaneme. To je dôkaz, že si už potravu lovia sami,“ hovorí sokoliar Andrej Kováčik.
Potravou im budú práve holuby, aby sa privykli na korisť, ktorú majú primárne loviť. Kŕmené budú cez nepriehľadnú časť voliéry, aby si nezvykali na prítomnosť človeka.
Projekt chcú opakovať každoročne, po dobu troch rokov. Aby bol efekt dlhodobý, hniezdenie podporia inštaláciou vhodných búdok na strechy výškových budov.
Dravce bude čoskoro možné sledovať aj online na stránke mesta. Pri voliére je nainštalovaná kamera, ktorá umožní prenos obrazu.
Klasické metódy nestačili
Miesto, kde budú sokoly umiestnené, zvolil dlhoročný sokoliar. Vysoký bytový dom na Krušovskej ulici, tzv. Mierovák si vybral najmä kvôli výhodnej polohe uprostred mesta i jeho výške.
„Majú tu perfektný rozhľad a prakticky sú nad všetkými vtákmi v meste,“ hovorí Kováčik. Účinnejšie riešenie eliminácie počtu holubov podľa neho neexistuje.
Mesto už vyskúšalo viaceré metódy ako sa holubov a škorcov zbaviť. Okrem mimoriadneho odlovu zakúpilo aj plašiče, ktoré fungujú dvoma spôsobmi - ultrazvukom a škrekotom či napodobňovaním zvukov dravých vtákov. Tie sokoliar nepovažuje za účinné. „Sokol pri útoku neškrieka,“ upresňuje sokoliar.
Doposiaľ najúčinnejšou vyskúšanou metódou je pravidelný odchyt holubov do živolovných pascí. Každoročne v meste odchytia približne štyristo holubov, to však nepostačuje. Holub dokáže zahniezdiť až trikrát do roka.
„Sokol uloví jedného holuba za deň, možno aj dvoch,“ hovorí Kováčik. „Už len tým, že tu budú preletovať a sedávať, je prirodzené, že sa ich budú holuby báť a odletia z mesta,“ dodáva.
Hlásia úspešný návrat zo zimoviska
Rovnako sa podarilo eliminovať množstvo holubov aj v iných mestách. Skúseností majú v Prahe, v Ostrave či v Brne.
Tento rok hlásia sokoliari úspešný návrat sokolov zo zimoviska, ktorých vypúšťali v Senci. Týždenník Záhorák priniesol informáciu, že ich je opäť vidieť, ako po oblohe preháňajú holubie kŕdle.
Pre sokoliara z Libichavy ide v Topoľčanoch o pilotný projekt. S ponukou spolupráce ho však už oslovili aj z iných miest.
"Sokol sťahovavý je schopný pri love dosiahnuť rýchlosť až 300 kilometrov za hodinu. Keď som ho v akcii videl po prvýkrát, neveril som vlastným očiam," hovorí Andrej Kováčik, ktorý sa sokoliarstvu venuje dvadsať rokov.
"Keď vidíte jazdiť auto obrovskou rýchlosťou po ceste, ste ohromení. Pri pohľade na let sokola z oblohy kolmo dole, ide o ešte neuveriteľnejšie divadlo," opisuje dojmy dlhoročný sokoliar.